1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
3 years ago
6

I need help with this two questions.

Mathematics
1 answer:
mezya [45]3 years ago
8 0
Always get rid of denominators first. Multiply both right and left side by 6
-7 (6) = -c (6)/6 + 12(6)
-42 = -c + 72
c = 72 +42
c = 114

rearrange like terms together
42 = 18 - 4x
4x = 18 -42
4x = -24
divide both sides by 4
x = -6
You might be interested in
If one postage stamp costs $0.85, how<br> much does a book of 25 stamps cost?
aniked [119]

Answer: $21.25

Step-by-step explanation:

0.85 x 25

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation for g(x)
Natasha_Volkova [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

g(x) = (x+4)² - 5

8 0
3 years ago
Simplify the given expression below:
Zina [86]
The answer will be C. OR 3. 11−<span>13<span>i</span></span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gabe saved $113. This amount was at least $19 more than his brother saved. How much money did Gabe's brother save?
baherus [9]
Gabe's brother saved $94
4 0
3 years ago
What is 14.95 + 10% tip
Ostrovityanka [42]
16.445 I have no expectation sorry.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ‘solve the inequality’<br> 42&gt;2-4g
    10·1 answer
  • List four synonyms of the word slope.
    7·2 answers
  • 2,10,50,250 what comes next?
    6·2 answers
  • What is 555.555 rounded to the nearest 100
    8·2 answers
  • What is the x-intercept and the Y-intercept?<br><br> Y=-2/3x
    10·2 answers
  • The balance of a shop owner’s bank account is
    15·2 answers
  • What is $6.00÷1.50? Please give me the right answers
    10·2 answers
  • You have 8,640 grams of a radioactive kind of cesium. If its half-life is 30 years, how much
    8·1 answer
  • A company orders 30 boxed lunches from a deli for $300. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each
    15·2 answers
  • 16-2t=3/2t+9 solve for t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!