1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
8

NEED HELP ON ALL OF THESE PLEASE

Mathematics
2 answers:
tangare [24]3 years ago
5 0

Answer:

1) 2670m^2

2) 4718 in^2

3) 4730 ft^2

4) 7900cm^2

5) 11 542mm^2

6) 3740m^2

7) 6374m^2

8) 2824 ft^2

9) 6004mm^2

Step-by-step explanation:

Area of a rectangular prism = 2wl + 2lh + 2hw

Where,

w = width

l = length

h = height

1) Area of a rectangular prism = 2wl + 2lh + 2hw

h = 10m; l = 31m; w = 25m

Area = 2(25m)(31m) + 2(31m)(10m) + 2(10m)(25m)

= 2(775m^2) + 2(310m^2) + 2(250m^2)

= 1550m^2 + 620m^2 + 500m^2

= 2670m^2

2) Area of a rectangular prism = 2wl + 2lh + 2hw

h = 21 in; l = 35 in; w = 29 in

Area = 2(29in)(35in) + 2(35in)(21in) + 2(21in)(29in)

= 2(1015in^2) + 2(735in^2) + 2(609in^2)

= 2030in^2 + 1470in^2 + 1218in^2

= 4718 in^2

3) Area of a rectangular prism = 2wl + 2lh + 2hw

h = 19 ft; l = 39ft; w = 28ft

Area = 2(28ft)(39ft) + 2(39ft)(19ft) + 2(19ft)(28ft)

= 4730 ft^2

4) Area of a rectangular prism = 2wl + 2lh + 2hw

h = 24,cm; l = 49cm; w = 38cm

Area = 2(38cm)(49cm) + 2(49cm)(24cm) + 2(24cm)(38cm)

= 7900cm^2

5) 11 542mm^2

6) 3740m^2

7) 6374m^2

8) 2824 ft^2

9) 6004mm^2

Note : Kindly follow the same process for the remaining questions, you'd get their correct answers. I can't finish up due to time constraints. However, you may send me a direct message for the remaining answers. Thank you.

mina [271]3 years ago
3 0

Answer:

1) 2670m^2

2) 4718 in^2

3) 4730 ft^2

4) 7900cm^2

You might be interested in
Please help ASAP :{ jhjkhybblvklmmm
babunello [35]

Answer:

<h2>C</h2>

Step-by-step explanation:

V=0.5*b*l*h

V=0.5*10*28*12

V=10*14*12

V=10*168

V=1680 m^3 or C

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help PLEASEEEEEEEEE ​
siniylev [52]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

You know that it takes 3 mins for 45 sit-ups so then you wanna find how much for 1 minute. It shows 3 mins which is 3 times as much as 1 minute. There, 3/3 = 1. then you have to do it with the sit-ups too. so 45/3 = 15

4 0
2 years ago
There are 14 girls and 2 boys taking karate lessons. Write the ratio that compares the number of girls taking karate lessons to
Delvig [45]

Answer:

The correct answer is 7 : 8.

Step-by-step explanation:

There are 14 girls and 2 boys taking karate lessons.

Total number of students taking the karate class is 16.

The ratio that compares the number of girls taking karate lessons to the total number of students taking karate lessons is given by 14 : 16 = 7 : 8.

This can be interpreted as for every 8 students in the karate lesson, 7 of them are girls.

8 0
3 years ago
Four siblings have a dog walking business. The table shows the hours worked by each sibling. Each sibling earns $25.50 per hour
dalvyx [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Michael works for 25 hours

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me!!!!!!
Sholpan [36]
It's A since tangent is just opposite over adjacent, 12 is the opposite and 5 is the adjacent
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A trapezoid is a quadrilateral with exactly
    7·2 answers
  • 4 questions ! will mark and rate!
    15·1 answer
  • Find the area of the following: <br> -square whose sides are (x+1) in length
    5·2 answers
  • This morning, Bobby had $50 in his wallet. Then he got $40 in babysitting money. Which integer represents how much money is in B
    8·2 answers
  • James decides to invest money in Wal-Mart. As a shareholder, he has the advantage of
    7·1 answer
  • Find the area of the figure. (Sides meet at right angles.)
    7·1 answer
  • HELP PLEASE ILL GIVE BRAINIEST!!
    11·1 answer
  • The Greens bought a condo for $110,000 in 2005. If its value appreciates at 6%
    5·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 6 oranges for $3.60. If Jeriel spent $2.40 on oranges, how many did he buy?
    13·1 answer
  • Help me O people!<br> Please!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!