Answer:
neither positive nor negative
Step-by-step explanation:
In order to identify a type of correlation the points have to form where we can draw a line through the points and most of the points will be near that line drawn.
Because most of the points graphed are scattered we cannot identify if it has a positive or negative correlation
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
Answer:
BD = 16
Step-by-step explanation:
32/BD = BD/8
BD² = 256
BD = 16
The grams of apples left is 413765 grams
<h3>How to determine the value</h3>
From the information given, we have that:
- There are 36 crates of apples
- Each contains 25 kilograms of apples
- 486,235 grams of apples were sold
If we have 36 crates, let's determine the the total grams of apples
1 crate = 25 kilograms = 25000 grams
36 crates = x
x = 25000 × 36
x = 900000 grams
The total grams of apple is 900000 grams
The grams left = Total - sold = 900000 - 486,235 = 413765 grams
Thus, the grams of apples left is 413765 grams
Learn more about word problems here:
brainly.com/question/1781657
#SPJ4