1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
3 years ago
8

one each day dariene write in her personal diary and records whether the sun isshining or not when she looked back tough her dia

ry she found that over a period 600 days the sun was shining 60% of the time she kept recording for another 200 days and then found that the total number of sunny days dropped to 50% how many of the final 200 days were sunny days
Mathematics
2 answers:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
7 0
Im guessing ten or some sort of factor of ten
Katyanochek1 [597]3 years ago
6 0
The answer is 40 days I think
You might be interested in
The pre-image, ΔSTU, has undergone a type of transformation called a rigid transformation to produce the image, ΔVWX. Compare th
maw [93]

Answer:

all of them

Step-by-step explanation:

yuh yuh

5 0
3 years ago
At a local clothing store, the price of an $80 winter coat was reduced by 25% when spring arrived. Once it was summer time, the
Oksanka [162]

Answer:45$

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is 340x450=?<br> answer plz
UkoKoshka [18]

Answer:

153000

Step-by-step explanation:

340x450=153000

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Factor the expression completely over the complex numbers. y^4+24y^2+144
Svetllana [295]

25y^6 +144

I think this is right :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If it took 28 minutes to run 4 miles, then at that rate, how long would it take to run 20 miles?
SSSSS [86.1K]

Answer:

140 minutes

Step-by-step explanation:

After 28 mins you've gone 4 miles, assuming this rate is constant and you dont slow down or speed up, in order to get to 20 miles you will have run 5x as much (20/4 = 5), thus 5x the amount of time (28x5).

20/4 = 5

5x28 = 140

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • The distributive property says that if​ a, b, and c are numbers or​ variables, then ​a(bplus+​c)equals=abplus+ac and ​a(bminus−​
    11·1 answer
  • Equivalent Expressions
    12·1 answer
  • Write an equation to represent this sentence the difference of a number n and 1.8 is 2
    14·1 answer
  • What is 4,672.183 rounded to the nearest hundredth?​
    15·2 answers
  • Sandy is working with a carpenter to frame a house. They are using 8-foot-long boards, but each board must be cut at 7 feet, 10
    7·1 answer
  • R – 5=16<br> Solve one-step addiction and subtraction equations
    14·2 answers
  • HELP PLEASEEEEEEEEEEEEEE
    7·1 answer
  • Define perfection.<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5C%5C%20%20%5C%5C%20" id="TexFormula1" title=" \\ \\ " alt=" \\ \\
    13·2 answers
  • A motorcycle can travel 48 miles for every gallon of gas used
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!