1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
3 years ago
11

donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar f

orm.
Mathematics
2 answers:
klemol [59]3 years ago
5 0
Unit price per pound = <span> $ 8.25 / 5.5 = $1.50

answer
</span><span>the flour cost $ 1.50 per pound </span>
soldier1979 [14.2K]3 years ago
5 0
We want the unit rate:  cost of flour per pound.

$8.25
--------- = $1.50/lb
5.5 lb
You might be interested in
Simplify:<br>1/1-x^(b-a)+1/1-x^(a-b)​
Pachacha [2.7K]

Answer:

<h3>1</h3>

Step-by-step explanation:

simplify:

1/1-x^(b-a)+1/1-x^(a-b)​

\frac{1}{1-x^{b-a}} + \frac{1}{1-x^{a-b}}\\= \frac{1-x^{a-b} + 1-x^{b-a}}{(1-x^{b-a})(1-x^{a-b})}\\=  \frac{1-x^{a-b} + 1-x^{b-a}}{(1-x^{b-a}-x^{a-b}+x^{b-a+a-b})}\\= \frac{1-x^{a-b} + 1-x^{b-a}}{(1-x^{b-a}-x^{a-b}+1)}\\= \frac{2-x^{a-b}-x^{b-a}}{2-x^{b-a}-x^{a-b}}\\= 1\\ \\

Hence the required answer is 1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Identify the net that corresponds to the figure below. A. B. C. D.
Semmy [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this one please
Kaylis [27]

Answer:

1.)no

2.)yes

3.)yes

4.)no

5.)yes

6.)no

7.)yes

8.)yes

9.)no

10.)no

11.)yes

12.)yes

13.)yes

14.)no

15.)no

16.)yes

17.)no

18.)yes

19.)no

20.)no

21.)yes

22.)yes

23.)yes

24.)yes

Step-by-step explanation:

i hope that helps..

5 0
2 years ago
The diagram shows a rectangle. 5cm 1cm four of these rectangles are put together as shown, calculate the shaded area
GarryVolchara [31]

Answer:

15 cm²

Step-by-step explanation:

5 + 1 + 1 = 7

7 × 5 = 35

5 × 1 = 5

5 + 5 + 5 + 5 = 20

35 - 20 = 15

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
On Fridays, Harry's school serves a choice of hamburgers or pizza for lunch. 60% of the sixth grade class ate pizza this Friday.
Liono4ka [1.6K]
Let s = # of students in the sixth grade.  60% of these, or 0.60s, ate pizza:  thus, 0.60s = 36.  Solving for s, s = 36/0.60 = 60.

There are 60 students in the sixth grade.


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you write 36.14 in expanded form
    9·2 answers
  • I'm not sure what they're asking for here.
    7·1 answer
  • For every person who has the flu there are 6 people who have only flu like symptoms if a doctor sees 40 patients determine appro
    15·2 answers
  • Brenda wants to buy one of the three cereals listed below. Which box of cereal is the Best Buy? Show and explain how you determi
    5·1 answer
  • Using the given points determine ∆y. (-3,-5) and (0,10)
    11·1 answer
  • A husband and wife celebrate their birthdays on the same day of the month, but in different months. Every year, their birthdays
    8·2 answers
  • GEOMETRY HELP PLEASE ASAP
    10·1 answer
  • I really need help asapppppp
    12·2 answers
  • Today is ahmad's birthday he is 9 how old is he in months
    15·2 answers
  • The equation representa Function A and the graph represents Function B
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!