1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
3 years ago
11

donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar f

orm.
Mathematics
2 answers:
klemol [59]3 years ago
5 0
Unit price per pound = <span> $ 8.25 / 5.5 = $1.50

answer
</span><span>the flour cost $ 1.50 per pound </span>
soldier1979 [14.2K]3 years ago
5 0
We want the unit rate:  cost of flour per pound.

$8.25
--------- = $1.50/lb
5.5 lb
You might be interested in
Ray had 60 football cards last year.This year he has 200. Find the percent of change
bulgar [2K]

Answer:70%

Step-by-step explanation: no. of cards last year=60

no. of cards presently=200

increase in no. of cards=200-60

                                        =140

%change=140/200 x 100

7 0
3 years ago
One of the great mysteries of the world is my hotdogs and hotdog buns come in packages of different sizes hotdogs come in packs
V125BC [204]

Answer:

3 pack of hot dogs and 2 pack of buns 24

Step-by-step explanation:

hot dogs come in packs of 8

burns came in packs of 12

what is the least number of each you can buy in order to have a equal number of hot dogs and buns

so to get equal number

we have to look for the LCM of 8 and 12 = 24

therefore the packs will be equal to product

hot dogs come in packs of 8 = 8*3 = 24

burns came in packs of 12 = 12 *2 = 24

therefore, 3 pack of hot dogs and 2 pack of buns 24

7 0
3 years ago
Find the value of x in the figure<br><br> A: 205°.<br> B: 65°.<br> C: 115°.<br> D: 155°.
Lemur [1.5K]

The answer is [B]: 65°

Connexus??

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/4(x-2) = 10 NEED DONE ASAP
kari74 [83]

Answer:

x = 42

Step-by-step explanation:

Step  1  :

           1

Simplify   —

           4

Equation at the end of step  1  :

  1              

 (— • (x - 2)) -  10  = 0

  4              

Step  2  :

Equation at the end of step  2  :

 (x - 2)    

 ——————— -  10  = 0

    4      

Step  3  :

Rewriting the whole as an Equivalent Fraction :

3.1   Subtracting a whole from a fraction

Rewrite the whole as a fraction using  4  as the denominator :

         10     10 • 4

   10 =  ——  =  ——————

         1        4  

Equivalent fraction : The fraction thus generated looks different but has the same value as the whole

Common denominator : The equivalent fraction and the other fraction involved in the calculation share the same denominator

Adding fractions that have a common denominator :

3.2       Adding up the two equivalent fractions

Add the two equivalent fractions which now have a common denominator

Combine the numerators together, put the sum or difference over the common denominator then reduce to lowest terms if possible:

(x-2) - (10 • 4)     x - 42

————————————————  =  ——————

       4               4  

Equation at the end of step  3  :

 x - 42

 ——————  = 0

   4  

Step  4  :

When a fraction equals zero :

4.1    When a fraction equals zero ...

Where a fraction equals zero, its numerator, the part which is above the fraction line, must equal zero.

Now,to get rid of the denominator,  multiplys both sides of the equation by the denominator.

Here's how:

 x-42

 ———— • 4 = 0 • 4

  4  

Now, on the left hand side, the  4  cancels out the denominator, while, on the right hand side, zero times anything is still zero.

The equation now takes the shape :

  x-42  = 0

Solving a Single Variable Equation :

4.2      Solve  :    x-42 = 0

Add  42  to both sides of the equation :

                     x = 42

One solution was found :

                  x = 42

Processing ends successfully

plz mark me as brainliest :)

3 0
3 years ago
“Write an equation in standard form of the horizontal line that goes through (-7, 10)”
OlgaM077 [116]

Answer:

Step-by-step explanation:

A horizontal line is only concerned with the y value. The equation is y = 10 because that is the point that the line must go through.

The x value does not matter as long as the y value is given as 10. The domain is any real value. The range is 10

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can u proof it pls indeed help<br>ΑΔΒ = ΒΔΑ.​
    10·1 answer
  • Find the product. the coefficient of the product of (-5xy^2) and (-4x^2y) is
    6·2 answers
  • Maureen worked 28 hours last week. Her hourly rate is $7.65. What did she earn last week? (do not include dollar sign or comma i
    15·2 answers
  • What does fregmant means
    11·1 answer
  • A painter charges $15.92 per hour, plus an additional amount for the supplies. If he made $191.76 on a job where he worked 7 hou
    10·1 answer
  • Cody can walk 1/3​ of a mile in 1/6​ of an hour. How many miles can he walk in 2 1/3 hours ​if he continues at the same pace?
    9·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B2x%20%2B%203%20%20%7D%20%20-%20%20%5Csqrt%7Bx%20-%202%7D%20%20%3D%202%20" id="Tex
    13·1 answer
  • Type the correct answer in each box.
    9·1 answer
  • Helpppppp plsssssssssss
    14·1 answer
  • PLS HELP A friend says that the recursive formula for the geometric sequence $1,-1,1,-1,1,is an+1x(-1)^n-1. Explain your friend'
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!