1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
3 years ago
11

donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar f

orm.
Mathematics
2 answers:
klemol [59]3 years ago
5 0
Unit price per pound = <span> $ 8.25 / 5.5 = $1.50

answer
</span><span>the flour cost $ 1.50 per pound </span>
soldier1979 [14.2K]3 years ago
5 0
We want the unit rate:  cost of flour per pound.

$8.25
--------- = $1.50/lb
5.5 lb
You might be interested in
Write an algebraic expression for this word expression. the difference of n and 9
storchak [24]
N-9=14
that's just an example. what it equals to can be anything really
6 0
3 years ago
I need helpppp, I need to turn this in before class is over
svetoff [14.1K]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jason invests $1000 at a bank that offers 3% compounded annually. Write an equation to model the growth of the investment
MissTica
Y=1000*1.03^x is the correct compound recursive formula!
3 0
3 years ago
Mark owns a cattle ranch near Hugo, Oklahoma. Mark is currently producing beef at an output level where marginal revenue exceeds
olganol [36]

Answer:

Answer is D. Increase his output.

Refer below.

Step-by-step explanation:

Mark owns a cattle ranch near Hugo, Oklahoma. Mark is currently producing beef at an output level where marginal revenue exceeds marginal cost. In order to

maximize his profit, Mark should increase his output.

7 0
3 years ago
Use absolute value notation to describe the situation.
NNADVOKAT [17]
The answer to this question is x=6
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Anna has a 32 cm painting and another painting that is 12 cm longer than the first painting. How long would Anna's paintings be
    12·2 answers
  • John's goal is to have more than -7 dollars in his bank account by the end of the month. The variable d is the number of dollars
    9·2 answers
  • If I did 8× 3\4 would the answer be 6
    15·1 answer
  • Please answer the question from the attachment.
    6·1 answer
  • What is 25^5 x 50 - 30?
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP
    13·1 answer
  • What is 55x+6=120<br><br> (Fraction form)
    5·1 answer
  • Determine the type of triangle ​
    11·1 answer
  • A car is driving down a road at a normal speed of 50 miles per hour. It enters a hilly area of gradual incline and decline, wher
    6·1 answer
  • Moe puts $1500 in a bank certificate that pays an annual rate of 4.5% compounded annually. No withdrawals or deposits are made.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!