Answer:
The number would be 22.
Step-by-step explanation:
In order to solve for the number, we need to make both statements into numerical statements.
Fifteen more than four times a number = 15 + 4x
difference between 191 and four times the number = 191 - 4x
Now we set them equal to each other.
15 + 4x = 191 - 4x -----> Add 4x to each side
15 + 8x = 191 ------> Subtract 15 from both sides
8x = 176 -------> Divide by 8
x = 22
1. y = 7
2. 0
3. m = -1
4. k = -4
5. x = -6
6. There is no solution for these equations.
Please let me know if you want explanations/work shown!! Hope this helps :)
Answer:
The new apartment you are about to sign a one-year lease on is $1,500 per month. The lease
requires you to put up first month's rent and a $750 security deposit to move in. In addition,
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
You have to work out the area of each side. The two identical triangles are 6x4=24 because 8/2 is 4. The base is 8x5=40. The back is 6x5=30 and the top is 10x5=50. You then add them all together to get 144 ft squared.