1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
3 years ago
10

What is 2.15 times 10*2​

Mathematics
1 answer:
KIM [24]3 years ago
7 0
Hg fb mmmhhhbhhhvvvvvnk22355.. XXV
You might be interested in
The minimum of the graph of a quadratic function is located at (-1,2) . the point (2,20) is also shown on the parabola . which f
Gekata [30.6K]
The complete question in the attached figure

we know that
the equation of a parabola is
y=a(x-h)²+k
where
(h,k) is the vertex   --------> (h,k)--------> (-1,2)
so
y=a(x+1)²+2

point (2,20)
for x=2
y=20
20=a(2+1)²+2--------> 20=a*9+2--------> 9*a=18---------> a=2

the equation of a parabola is
y=a(x+1)²+2-------> y=2(x+1)²+2

therefore

the answer is the option
<span>C) f(x) = 2(x + 1)2 + 2</span>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Your cereal company wants to make a family size box for your most popular brand. Your current, 17 ounce, box costs $1.50 to f
HACTEHA [7]

Answer:

The cost to fill the new family size box will be \$2.93

Step-by-step explanation:

we know that

If two figures are similar, then the ratio of its volumes is equal to the scale factor elevated to the cube

Let

z-----> the scale factor

we have

z=1.25

so

z^{3}=1.25^{3}=1.953125

To find the new cost multiply the original cost by the scale factor elevated to the cube

\$1.50(1.953125)=\$2.93

The new volume would be

17(1.953125)=33.20\ ounces

6 0
3 years ago
Find the selling price.
Gnesinka [82]

Answer:

1.$175

2.$128

3.$55

Step-by-step explanation:

1.

40×.25=35

140+35=175

2.

80×.6=48

80+48=128

3.

50×.1=5

50+5=55

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which points are solutions
Liula [17]
A, C and E all work in the equations. In order for them to work, you must use the ordered pair in each of the three situations. Below is the work for all of the correct answers. 

Ordered Pair A : (1, -1)
y < x + 1
-1 < 1 + 1
-1 < 1 (TRUE)

y < 4
-1 < 4 (TRUE)

x < 6 
1 < 6 (TRUE)

Ordered Pair C : (4, 2)
y < x + 1
2 < 4 + 1
2 < 5 (TRUE)

y < 4
2 < 4 (TRUE)

x < 6 
5 < 6 (TRUE)

Ordered Pair E : (4, -2)
y < x + 1
-2 < 4 + 1
-2 < 5 (TRUE)

y < 4
-2 < 4 (TRUE)

x < 6 
4 < 6 (TRUE)
3 0
3 years ago
Please help! Fred mixes a solution using two types of solutions: 0.60 liters containing 10% alcohol and 0.40 liters containing 3
noname [10]

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

Total Litres in mixture=(0.60+0.4)=1 Litre

alcohol in first portion:=0.10(0.60)=0.06 Litres

alcohol in second portion:=0.35(0.40)=0.14 Litres

Total alcohol in mixture = 0.06 +0.14 = 0.20

% of alcohol in mixture:

                                          \frac{0.2}{1} (100) = 20%%

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the form of 2,000,947
    12·1 answer
  • Carter drank 15.75 gallons of water in 4 weeks. He drank the same amount of water each day. Estimate how many gallons he drank i
    13·2 answers
  • Please help!
    8·1 answer
  • If f(x) = 2х2 + 1, what is f(x) when x = 3?<br> o 1<br> ООО
    8·1 answer
  • .At a certain animal shelter, the ratio of puppies to adult dogs is 7 to 4. This week there are a total of55 dogs in the shelter
    15·1 answer
  • The low temperatures of four cities for August 26, 2007 are as follows:
    11·1 answer
  • 5p + 9/2 + 2p+5/3 when p=5
    12·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • sam is making a project out of wood. he needs a board that is 2 3/4 feet long. he has a board that is 3 1/8 feet long. how much
    5·1 answer
  • Hey.... what's <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B3%5D%7B343%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt[3]{343} " alt
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!