1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadya [2.5K]
3 years ago
12

Eli left his house one afternoon to study at the library. The graph shows his distance, in miles, away from his house as a funct

ion of time, in minutes.
What could explain what happened when the time was equal to 120 minutes?
Mathematics
2 answers:
vlabodo [156]3 years ago
5 0

The correct answer is B. on edg

Charra [1.4K]3 years ago
4 0
Eli rode his bicycle home from the library
You might be interested in
55 points
cupoosta [38]

Answer:

160:40 or 160 to 40, 80:320 or 80 to 320, 400:1000 or 400 to 1000

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If /_\CAT ~= /_\LUV then /_\c ~=/_\L. True or False?
yulyashka [42]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ME FAST WITH THE CORRECT ANSWER!!!!
Scorpion4ik [409]
Its 144. you just subtract the 121 from 265.
4 0
3 years ago
I think of a number multiply by three add four I get 22. Using the statement above form an equation use the letter x for the unk
bogdanovich [222]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

(x*3)+4=22

Subtracting 4 from both sides:

(x*3)=18

Dividing both sides by 3:

x=6

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the highest unit price for kazoo
    10·1 answer
  • What is the probability of rolling an odd number with one roll of a number cube​
    10·2 answers
  • On a map, 0.25 inches represents 1 mile. What is the area of a rectangle on the map that is 3.75 inches long and 2.25 inches wid
    8·2 answers
  • What’s the equation of line ? <br> y =__x + __
    10·1 answer
  • Which of the following equations describes the line shown below? Check all that apply. (Brainliest Marked) ​
    12·2 answers
  • Match the expression with its name. 9X4 - 3x + 4
    15·2 answers
  • In the figure below explain why line p is or isn't parallel to line q​
    9·1 answer
  • Which is the correct formula for the function?
    9·1 answer
  • Select the three situations that model a sum of zero.
    9·1 answer
  • Write the equation of the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!