1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
3 years ago
8

What is 5% as a fraction

Mathematics
2 answers:
Afina-wow [57]3 years ago
6 0

Answer:

5%=5/100

\frac{5}{100}  =  \frac{1}{20}

Gnom [1K]3 years ago
4 0

Answer:

5/100

Step-by-step explanation:

You might be interested in
It takes ryan 10 hours to pick up 40 bushels of apples in air gen can pick the same amount in 14 hours how long would it take
Alborosie

Answer:

56

Step-by-step explanation:

40/10= 4 every hour

14x4=56

5 0
3 years ago
6.4 Q3.) Use Simpson's rule to approximate and use the fundamental theorem of calculus to find the exact value of the definite i
Sav [38]

When we divide the interval from 1 to 5 into 4 subintervals, each has a width of 1. Simpson's rule has us evaluate the integral as

... integral = (1/3)(f(1) +4f(2) +2f(3) +4f(4) +f(5)) = (1/3)(10 +4·25 +2·46 +4·73 +106)

... integral = (1/3)(600) = 200 . . . . . by Simpson's rule

_____

The integral evaluates to

\displaystyle \int_{1}^{5}{\left(3x^2+6x+1\right)}\,dx=\left[x^3+3x^2+x\right]\limits_{1}^{5}=(5^3-1^3)+3(5^2-1^2)+(5-1)\\=124+3*24+4=200

_____

Simpson's rule uses a quadratic interpolation, so evaluates quadratics exactly.

5 0
3 years ago
Writing an Equation in Slope-Intercept Form
STALIN [3.7K]

Answer:y=Mx+b

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Make a Graph Ms. McGill has 8 containers of liquid in her refrigerator. Three of the containers hold a pint. 38 of
timurjin [86]
Idk do u know it827374
7 0
3 years ago
F(x)=x^3−9x
klio [65]
i don’t know but you could prob use photo math. that would hell
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Am 18-foot piece of cotton cloth cost $15.84. What is the price per unit
    10·1 answer
  • Julie is selling candy bars to raise money for new band uniforms. Candy bar x sells for $2 and candy bar y sells for $3. The num
    9·2 answers
  • I need your help with this question please explain why and show work.
    10·2 answers
  • Use a calculator to find the standard deviation of this data set:
    8·1 answer
  • What is the answer?
    7·1 answer
  • If a math book is 4,458 grams what is the mass of 4 math books in kilograms
    11·2 answers
  • Help pls i really don’t get this what’s the answer for 4 and 5? thank you!
    10·1 answer
  • Is (2, 3) a solution to this system of equations?<br> 2x + 5y = 19<br> X + 16y = 5<br> yes<br> no
    9·1 answer
  • Can someone please help me ..
    8·1 answer
  • Please answer this question correctly please
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!