1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korvikt [17]
3 years ago
15

Jim bought a fishing rod for $42. This price was 70% of the original price. What was the original price?

Mathematics
2 answers:
ankoles [38]3 years ago
8 0
So if $42 was 70% of the original price that means you saved 30% so work out 30% of $42 then add it to the $42 = $12.60 + $42
dimulka [17.4K]3 years ago
6 0
Saved 30%
30% of $42 = 12.60
finally, add them 2gether
= $12.60 + $42
You might be interested in
June has a bakery. Her rent is $750 a month. Over a month, she sells 50 cakes, 120 cupcakes and 250 dozen cookies. This costs he
Charra [1.4K]

Answer:

$2,750

Step-by-step explanation:

Total spending = Rent + Cost

= $750 + $2000

= $2750

8 0
3 years ago
9x=10 please help…….
Natasha_Volkova [10]

Let's solve your equation step-by-step.

9x=10

Step 1: Divide both sides by 9.

9x / 9 = 10 /9

x = 10 / 9

Answer:

x = 10 / 9

8 0
3 years ago
Which bar diagram represents the equation 5x + 7.5 = 15? A bar diagram. The top box contains 5 x. The bottom boxes contain 7.5 a
photoshop1234 [79]

Answer:

Option C.

Step-by-step explanation:

The top box must ALWAYS contain the answer to the problem.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of (-3,5) and (2,0)
IrinaVladis [17]

Answer:

is there anymore to the question?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the answer to this question
Marat540 [252]

Answer:

48 units

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I NEED HELP WITH GEOMETRY
    13·1 answer
  • Karl has $1,500. He spends $375 on a phone and of the rest on a gaming system. What percent of his money is spent on the gaming
    14·2 answers
  • Imkim<br> What is 5 1/4 divided by 1 5/9  ?<br>  <br> Express the answer in simplest form.
    6·1 answer
  • Is the product of A fraction less than 1 and a whole number greater than or less than the whole number?
    10·1 answer
  • Select all pairs of numbers that have a least common multiple of 30.
    10·1 answer
  • Select the perfect square.<br> 23 x 23<br> 924 x 429<br> 18 x 19
    10·2 answers
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
    14·1 answer
  • Y varies directly as x if x=15 when y=20, find x when y=30
    9·1 answer
  • After four days, Trudy's average exercise time was 45 minutes per day. If she exercises 60 minutes on the fifth day, what will b
    10·1 answer
  • imagine that you write each letter of the word california on individual cards. you shuffle them, turn them facedown on a table,
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!