1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa05 [86]
2 years ago
10

All smart people help me...​

Mathematics
2 answers:
nadya68 [22]2 years ago
8 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4x+5x=180

9x=180

x=20

Again, I didn't need to solve, but it's A

8090 [49]2 years ago
7 0

Answer:

4x+5x=180

It's D

You might be interested in
The point slope of a line that has a slope of -2 and passes through point (5,-2) is shown below. Which equation is in slope inte
kramer
Y + 2 = -2(x - 5)

Simplify.

y + 2 = -2x + 10

Subtract 2 from both sides.

y = -2x + 10 - 2

Simplify.

y = -2x + 8 → Slope-intercept form

Our answer is the second option : y=-2x+8

~Hope I helped!~
 

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how to compare two lengths that are measured in different sized units
nalin [4]
There are conversion tables everywhere that assist you in changing a different unit into another. Depending on what it is, you can also compare weight into water, cm into m and backwards.
8 0
2 years ago
Plz help I'm just having a brain fart right now<br><br>​
Wittaler [7]

Answer:

x=11

Step-by-step explanation:

For extra help the second answer is: 7a(3-a)

4 0
3 years ago
What expressions are equivalent to 3 and 7tenths ​
rewona [7]

Answer:

3 7/10 = 37/10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Solve for x<br>3x/2 - 2 &gt; 7​
tiny-mole [99]

Answer:

x>6

Step-by-step explanation:

answer is above

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a second grade class containing 12 girls and 11 boys, 2 students are selected at random to give out the math papers. what is
    8·2 answers
  • If Sachi, Sheryl, Shayla, Shannon, and Stephanie all want to sit on the back seat of the school bus, in how many different ways
    7·1 answer
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • 18182737756l748484884+1727727123444484747747474747477474747474747
    11·2 answers
  • What is the distance between (2.6) and (7,6)?
    15·2 answers
  • GiViNg BrAiNlIsT Match the vocabulary word with the correct definition.
    15·1 answer
  • Find the measures of the interior angles of the triangle.
    6·1 answer
  • Please help!! Thanks!
    9·2 answers
  • A music store buys instruments and then sells them for 30 % more than they paid
    8·1 answer
  • Plz help me I am begging!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!