Mr. Cole purchased oranges at a farmer's market. He paid $5.76 for 3.2 pounds of oranges. How much did Mr. Cole pay for each pou
nd of oranges?
2 answers:
$1.80 is your answer.
If you divid 5.76 by 3.2
It fits because you can reverse and multiple 1.8 by 3.2 to get 5.76
They try to trick you by making it a .2 lb.
Mr. Cole paid $1.80 for each pound of oranges because 5.76/3.2=1.8.
You might be interested in
Answer:
1- 300m
2- 0
3- 15m
Step-by-step explanation:
1- 300m
2- 0
3- 15m
Answer:
B
Step-by-step explanation:
C and D aren't linear and A has a positive slope
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
ANSWER
No solution
EXPLANATION
The first equation is

and the second equation is

We equate the two equations to obtain;

This implies that


There is no real number whose square is -1.
Therefore, the equation has no solution.