1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
3 years ago
11

I need help on this one

Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]3 years ago
7 0
The picture is blurry I can’t read it
You might be interested in
Pleaseeee help im confused best answer will get brainliest.
drek231 [11]

Answer:

The perimeter of the square would be 8x - 16.

Step-by-step explanation:

Since the sides of the square all the same, you can just multiply the length of one side by 4 to find the perimeter.  The perimeter is the distance around an object.  

4( 2x - 4 ) = 8x - 16

6 0
3 years ago
Jamie ordered 200 business cards and paid $23. She ordered 500 business cards and few months later and paid $35. WRITE and SOLVE
Karo-lina-s [1.5K]
Find the unit rate of the previous two. use that to plug in 700
8 0
3 years ago
Which fraction and decimal forms match the long division problen?
sweet-ann [11.9K]

Answer:

B because it is a single digit number with added decimals

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A manager needs to order company shirts for each employee. She was quoted the following rates. If she orders 75 shirts and passe
docker41 [41]
The answer is B.$7.47.

Let's first calculate how much in total 75 shirts cost:
- first 19 (less than 20) cost $10:         19 * $10 = $190
- the next 30 cost $8:                         30 *  $8 = $240
- the rest (26 = 75 - 19 - 30) cost $5: 26 *  $5 = $130

So, in total 75 shirts cost $560:
19 * $10 + 30 * $8 + 21 * $5 = $190 + $240 + $130 = $560

Since 75 shirts are ordered, there must be 75 employees, so each employee must pay $7.47:
$565 ÷ 75 = $7.47
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Galina runs a bakery, where she sells packages of 4 dozen cookies for $24.96 per package. The amount of money she makes by selli
elena-s [515]

Answer:

p(x) = f(x) - g(x) = -0.04x² + 20.96x - 71

Explanation:

The sales are given by f(x) = 24.96x and the cost are represented by g(x) = 0.04x² + 4x + 71.

Then, the profit is equal to

p(x) = f(x) - g(x)

p(x) = 24.96x - (0.04x² + 4x + 71)

p(x) = 24.96x - 0.04x² - 4x - 71

p(x) = -0.04x² + 20.96x - 71

Therefore, the answer is

p(x) = f(x) - g(x) = -0.04x² + 20.96x - 71

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Shawna packs blocks at the ABC blocks factory. She packs thousands in crates and tens in stacks. How can she pack an order for 1
    13·1 answer
  • Two forces with magnitudes of 25 and 30 pounds act on an object at angles of 10° and 100°, respectively. Find the direction and
    10·1 answer
  • Which equation is the inverse of (x-4)2 - 5 = 6y-12​
    6·1 answer
  • Write 30:84 as a ratio in simplest form.
    5·2 answers
  • the diagram shows a star made by surrounding a regular octagon with triangles, explain why angle a must be 135 degrees
    12·1 answer
  • Eric has rock and classical CDs in his car. The number of rock CDs is 3 more than the number of classical CDs. Let c represent t
    11·2 answers
  • Please answer it now in two minutes
    13·1 answer
  • Please help asap ty alot mann
    14·2 answers
  • Is this 3/4? Need help pls
    9·2 answers
  • Help!<br>Ayuda!<br>Tulong!....​<br><br>I need expiation pls
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!