1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
3 years ago
6

I give brainliest!!! Can someone tell me what a radical is

Mathematics
2 answers:
wariber [46]3 years ago
4 0
A radical is also known as a square root. An example of a radical is √25 or ∛36.
lisov135 [29]3 years ago
3 0
<span>Any expression containing a<span> square root is called a radical expression.</span></span>
You might be interested in
A scientist has two solutions, which she has labeled Solution A and Solution B. Each contains salt. She knows that Solution A is
Yuri [45]

Answer:

x= 44 ounces y = 66 ounces  

Step-by-step explanation:

Distribution would be an increase to find 80% salt.

Where we use 4/5 = 80 but use here 4/5.

We find 19/20 but just say 95 for solution B =

Let x = the number of ounces of Solution A

Let y = the number of ounces of Solution B

x + y = 110        y = 110 - x

(70x + 95y) = 4/5 x 110

70x + 95y = 88    

70x + 95 y = 88

70x + 95 (88 - x) = 8800 make units equal or for start convert decimalization = same units as 2nd multiplied value.

70x + 8360 - 88x = 8800

-10x - 8360 - 8800 = y

-10x = 440

x = 44 ounces

y = 110- 44

y =  66 ounces  

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 3 students to 1 adult on a field trip. You need to find the number of adults needed for 24 students. What would the se
coldgirl [10]

Answer:

a = 24*1/3

a =8  

Step-by-step explanation:

We are using proportions to solve this problem by putting students over adults

students         3                   24

--------------- = ---------------  = -------------

adults                 1                   a

where a is the unknown number of adults

Using cross products

3a=24*1

Divide by 3

a = 24*1/3

a = 24/3

a = 8

5 0
2 years ago
Find the unit rate. $9.30 for 3 gallons
bonufazy [111]

Answer: $3.10 per gallon

Step-by-step explanation: 9.30 divided by 3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following methods can be used to determine if a relation is a function?? Select all that apply.
CaHeK987 [17]

Answer:

B)  Write out the relation in an x-y table and check that each x-value corresponds to the only one x - value

8 0
2 years ago
3x^2/3 - 2x^1/3 - 1 = 0
ch4aika [34]

Answer: in algebra if something = 0 thin it is 1

Step-by-step explanation: please mark brainlyest

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the standard equation of a circle that passes through (1, −6) with center (7, −2).
    13·1 answer
  • Which could be the length of BC?<br><br> 11 ft<br><br> 13 ft<br><br> 15 ft<br><br> 18 ft
    9·1 answer
  • 9:45 on Tuesday Questions
    14·1 answer
  • If 8% of a number is 4, what is 12% of a number? Explain your reasoning.
    9·1 answer
  • Write (-5,1),(0,6) In standard form and point-slope form
    11·1 answer
  • 1. Combine the expressions<br>(a) 7x+3+6x +11​
    13·1 answer
  • Write an expression that is equivalent to . Then, find the quotient.
    15·1 answer
  • Ann-Marie is comparing costs at two locations for an event. Location 1 charges $100 per hour and $20 per person. Location 2 char
    9·1 answer
  • Need asap- will give brainliest-real answers only or you will be reported
    6·2 answers
  • HELLPPPP MEEEEEEEE
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!