1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
3 years ago
7

Please help-_- :) “_”

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]3 years ago
5 0
The only ones i know for sure is e c and maybe b
You might be interested in
The Aquarium charges $16.00 for admission and $2.50 for each ride ticket. Mountain Rides charges $25.00 for admission and $0.25
Darina [25.2K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Because 16 + 2.50 is less than 25 + 0.25x

7 0
2 years ago
Maria biked 5 km in 1 h. What is the unit rate, in h/km? <br><br> ____ h/km please help me
Lubov Fominskaja [6]
The answer is 5 <span>h/km. Because the unit is already in 1 hour, you don't need to divide and h/km is just the Canadian way to say km/h. </span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whiskers the cat weighs 2 2/3 kg. Piglo weighs 4kg. For each question , write a myipulcation and a division equation, decide whe
Liula [17]

Answer:

1) x= 3/2=  1 1/2

2) x=  2/3

Step-by-step explanation:

1)How many times as heavy as  Whiskers is  Piglio?

a) Write a multiplication equation for the question.

2 2/3 kg  * [x]= 4kg

b) Write a division equation for the question.

4/ 2 (2/3) = x

c) Is the answer greater than 1 or less than 1?

Ans) Greater than 1                      

d) Find the answer

4/ 8/3= x

x= 3/2= 1 1/2

Pigilo is 1 1/2 times as heavy as whiskers

2)How many times as heavy as Piglio is Whiskers?

a) Write a multiplication equation for the question.

4 kg  * [x]=  2 2/3 kg

b) Write a division equation for the question.

2 (2/3)/4  = x

c) Is the answer greater than 1 or less than 1?

Ans) Less than 1                      

d) Find the answer

 8/3/4= x

  8/3 * 1/4= x

   2/3= x

Whiskers is 2/3 times as heavy as Pigilo.

5 0
2 years ago
Find the area of the figure by subtraction.
arsen [322]

Answer:

<em>56</em>

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Quais os numeros naturais entre 893 e 991 que divididos por 23 deixam sempre o maior resto possível
Alla [95]
English please ? I only speak English but I’m sure I can help.
6 0
1 year ago
Other questions:
  • Which of the following statements have the same result? Explain each step in solving each one.
    14·1 answer
  • Purchasing something you don’t need means?
    11·1 answer
  • Simplify this expression:<br> -2x+3 -(5 - 64).<br> D
    13·1 answer
  • 3) You paid $5 for a bucket of popcorn and $1.25 per candy bar. How many candy bars
    13·2 answers
  • If the battery costs $75 and has a life of 300 charge-discharge cycles, what is the cost of the energy in dollars per kilowatt h
    10·1 answer
  • Karina bought 4 packages of the type of gum shown.
    11·1 answer
  • Write an equation that can be used to find the degree measure of angle b<br><br> Don’t put links !
    12·2 answers
  • There are seven quarters in the bottom of a tote bag. Three of those quarters were minted in 2019, two were minted in 2001, and
    12·1 answer
  • Help I have a C in math. I don't understand this Alegbra. If you get it right then I will give you Brainlist!
    7·1 answer
  • Determine if each function is linear or nonlinear.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!