A pencil and a ruler cost 2.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much is the pencil
2 answers:
P + r = 2.50
r = p + 1
p + p + 1 = 2.50
2p + 1 = 2.50
2p = 2.50 - 1
2p = 1.50
p = 1.50/2
p = 0.75 <=== pencil cost 75 cents
r = p + 1
r = 0.75 + 1
r = 1.75 .....ruler cost 1.75
1.75 should be correct by basics of mathematics
You might be interested in
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Bill's pencil would be 4 1/2 inches long.
6- 1.5= 4.5
1 cup per 8 oz
48/6 = 8
every 1 cup of water 8 oz of tomato paste.
The answer is A.
Hope it works!!
Answer:
379.94 ft
Step-by-step explanation:
A=3.14x R^2