1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
2 years ago
14

The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
natka813 [3]2 years ago
7 0

Answer:

the unit rate is 1.33$ per pound of apples

Step-by-step explanation:

you can rewrite the word problem as

3x = 3.99.

now just divide both sides by 3.

3x / 3 = 3.99/3

x = 1.33

Sholpan [36]2 years ago
3 0

Answer:

the unit rate is 1.33$ per pound of apples

Step-by-step explanation:

you can rewrite the word problem as

3x = 3.99.

now just divide both sides by 3.

3x / 3 = 3.99/3

x = 1.33

You might be interested in
PLEASE, I NEED HELP ASAP
Temka [501]
What is the question you need help on
8 0
2 years ago
Please Help Thank You I will reward brainliest
Goryan [66]
The scale of a drawing is the RATIO that all parts of an object are reduced or magnified by
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I tried using a calculator but <br> All I got is 63 so I put a random answer down but.
Elza [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

big 4l what lil savage tooh say

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
On a piece of paper, graph y=-3x-2
svet-max [94.6K]
Hope the answer helps!!!
:)

7 0
3 years ago
Juan earns $18 per hour. He receives time and a half for overtime. Last week he worked 50 hours. What was Juan’s gross pay last
larisa [96]

Answer:

$900

Step-by-step explanation:

18 x 50 = 900

69.25 i belive for taxes

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Type the correct answer in each box.
    11·1 answer
  • A box contains 30 radio chips of which 10 are defective. If 7 chips are picked at random out of the box randomly, what is the pr
    5·2 answers
  • Wich rule can be used to describe the pattern in the table?
    7·1 answer
  • Which numbers are necessary to solve this problem?
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to 6+7n+4+8n
    6·2 answers
  • A 30 foot board is cut into two pieces.how long is each piece if the second piece is 3 feet longer than twice the first piece
    11·2 answers
  • It has been decided that 100 people need to be surveyed to decide the publics opinion on a school building project. A student su
    7·1 answer
  • A = bh <br> Solve for b: <br><br><br><br> I will give brainliest
    6·1 answer
  • The sum of a number and 6 is the same as the number times 11.
    9·1 answer
  • I need help plsssssssss
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!