The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
2 answers:
Answer:
the unit rate is 1.33$ per pound of apples
Step-by-step explanation:
you can rewrite the word problem as
3x = 3.99.
now just divide both sides by 3.
3x / 3 = 3.99/3
x = 1.33
Answer:
the unit rate is 1.33$ per pound of apples
Step-by-step explanation:
you can rewrite the word problem as
3x = 3.99.
now just divide both sides by 3.
3x / 3 = 3.99/3
x = 1.33
You might be interested in
What is the question you need help on
The scale of a drawing is the RATIO that all parts of an object are reduced or magnified by
Answer:
Step-by-step explanation:
big 4l what lil savage tooh say
Hope the answer helps!!!
:)
Answer:
$900
Step-by-step explanation:
18 x 50 = 900
69.25 i belive for taxes