1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
14

The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
natka813 [3]3 years ago
7 0

Answer:

the unit rate is 1.33$ per pound of apples

Step-by-step explanation:

you can rewrite the word problem as

3x = 3.99.

now just divide both sides by 3.

3x / 3 = 3.99/3

x = 1.33

Sholpan [36]3 years ago
3 0

Answer:

the unit rate is 1.33$ per pound of apples

Step-by-step explanation:

you can rewrite the word problem as

3x = 3.99.

now just divide both sides by 3.

3x / 3 = 3.99/3

x = 1.33

You might be interested in
What's the relationship between the values of 4s in 44000
oksano4ka [1.4K]
The relationships of the 4's is 40,000 and 4,000
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which formula can be used to express the law of conservation of momentum, where p = momentum?
Anestetic [448]

Answer:

The answer is A. pi=pf

Step-by-step explanation:

Just took the test

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 39/40 written as a decimal
liq [111]

Answer:

8.975

Step-by-step explanation:

hope this helped

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many ways are there to distribute n graded homeworks to n students such that none of them gets their own homework back?
Yuri [45]
Assume N students

Student 1 can get (n-1) papers
Student 2 can get (n-1) papers
Student 3 can get (n-1) papers
etc
Student N can get (n-1) papers

So for N students you can have N(n-1)
8 0
3 years ago
Can anyone help me create 3 Algebra Word Problems
MA_775_DIABLO [31]
1. In a class of x children, 16 boys. What fraction of the class are boys.

2. Inside a stable there are h horses. 6 of them are taken out of the yard to exercise. How many are left in the stable.

3. There are b people on a bus. At the next stop, 7 get off and 10 more get on. How many people are on the bus now?
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Select the equation in which the graph of the line has a negative slope, and the y-intercept equals 10. Answer 10x + 5y = –25 5x
    14·1 answer
  • What is one third of 3/4 teaspoon
    8·1 answer
  • 11 feet 8 inches plus 2 feet 9 inches. This confuses me.
    12·2 answers
  • Someone please help as soon as possible
    6·1 answer
  • Summer vacation is 68 days long and 3/4 of the vacation has gone by. How many days are left? Explain!!
    9·2 answers
  • Solve the equation by completing the square. Round to the nearest hundredth if necessary. x2 – x = 25
    12·1 answer
  • Is this right? pls help asapppp
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP PLLSSS!!!!
    10·1 answer
  • Translate the sentence into an equation.
    14·1 answer
  • Please help i dont understand
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!