1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
2 years ago
14

Paul opens a savings account with $350. He saves $150 per month. Assume that he does not withdraw money or make any additional d

eposits. what is a linear model equation?
Mathematics
1 answer:
Verizon [17]2 years ago
8 0
I believe the equation is y=350+150x with y being the total amount of money in his account and x being the number of months..Paul starts with $350, which is the y-intercept (starting value) of the equation then the slope is 150 because his total savings increases by $150 for every month he saves without making any withdrawals. I apologize if I'm wrong but I hope this helps.
You might be interested in
What a reflection is done over the x-axis, how will the pre-image be affected
vitfil [10]
When you reflect a point across the x-axis, the x-coordinate remains the same, but the y-coordinate is transformed into its opposite (its sign is changed). If you forget the rules for reflections when graphing, simply fold your paper along the x-axis (the line of reflection) to see where the new figure will be located.
6 0
2 years ago
340 over 8 as a unit rate
Anastasy [175]
340/8 = 42.50 per unit
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
Sergeu [11.5K]
I think you would have to multiply $4.92 and 6... if so the answer would be $29.52 for the unit price.
7 0
3 years ago
How do you solve a unite rate
Lera25 [3.4K]

Answer:

To find the unit rate, divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate.

Step-by-step explanation:

As an example, in this case, divide the numerator and denominator of 70/5 by 5, to get 14/1, or 14 students per class, which is the unit rate.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A farmer sees 56 of his cows out of the barn. He knows that he has 83 cows altogether. Let c represent the number of cows still
irinina [24]

No, the number of cows in the barn is 27. You can get this number by subtracting the 83 cows he has from the 56 that are out of the barn.

83 - 56 = 27

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the answer.
    14·2 answers
  • I need help with this question ASAP<br><br> Find the Area
    14·1 answer
  • Sams dog weighs 72 pounds. the vet suggest that for the dogs health, its weight should decrease by 12.5 percent . According to t
    6·1 answer
  • How can i rewrite the expression using distributive property and simplify?<br> (6v^2+v-3)4
    9·1 answer
  • Which zero pair could be added to the function f(x)=x^2+12x+6 so that the function can be written in vertex form?
    15·1 answer
  • I need help on this question thanks
    12·1 answer
  • In the rectangle below, AChas a length of 32 units. What is the length of DE?
    6·1 answer
  • You have $12,000 to invest and want to keep your money invested for 8 years. You are considering the following investment option
    6·1 answer
  • Simplify the radical expression
    9·1 answer
  • Z(0,-5) Go left 5, up right, and down 3.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!