When you reflect a point across the x-axis, the x-coordinate remains the same, but the y-coordinate is transformed into its opposite (its sign is changed). If you forget the rules for reflections when graphing, simply fold your paper along the x-axis (the line of reflection) to see where the new figure will be located.
I think you would have to multiply $4.92 and 6... if so the answer would be $29.52 for the unit price.
Answer:
To find the unit rate, divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate.
Step-by-step explanation:
As an example, in this case, divide the numerator and denominator of 70/5 by 5, to get 14/1, or 14 students per class, which is the unit rate.
No, the number of cows in the barn is 27. You can get this number by subtracting the 83 cows he has from the 56 that are out of the barn.
83 - 56 = 27