Answer:
Discount = $30, Final price = $90
Step-by-step explanation:
25% is one quarter. 120/4=30
One quarter of 120 is 30, so - 30 would give discounted price of $90.
Similarly you could think of it like the discounted price is 75% of the original one and do 120x0.75=90 to find 75% of 120.
Hope this helped!
$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon
Answer:
1) A KitKat Crispy bar
2) B4
3) Then the machine is broken
4) It could be a malfunction
5) No, someone messed up the stickers
6) Them the machine is working