1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
3 years ago
15

An invisible barrier that blocks the promotion of a qualified individual in a work environment because of the individual's gende

r, race, or ethnicity is known as
Business
1 answer:
SIZIF [17.4K]3 years ago
5 0
The answer is dicrimination⊕
You might be interested in
What is a federal and/or state tax on specific goods like gasoline, tires, airfare, or cigarettes?
amm1812
An excise tax is a <span>federal and/or state tax on specific goods like gasoline, tires, airfare, or cigarettes. Excise taxes are most always included in the price of the product.</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3) When there are more substitutes for a product, the ________ for the product is ________. A) demand; less price elastic
balu736 [363]

Answer:

Explanation:

When there are more substitutes for a product, the demand for the product is more price elastic. The implication of this is that the demand of such product will drop when there is increase in it price because people can get another product which will play the same role with the previous at a lesser price. Hence, the demand for the product vis more price elastic.

6 0
3 years ago
Brittney's employer matches 25% of her 401(k) contributions up to $1500.
murzikaleks [220]

Answer:

APEX - 1000

Explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rose Co. sells one product and uses the last-in, first-out method to determine inventory cost. Information for the month of Janu
AleksandrR [38]

Answer:

C) $80,000

Explanation:

Since Rose uses the LIFO method for determining COGS, the 10,000 units sold should be recorded at $7.90 (purchase price 1/5).

10,000 units still remain in inventory (8,000 beginning + 2,000 last purchase). Using the LIFO costing method the inventory unit cost should be [(8,000 x $8.20) + (2,000 x $7.90)] / 10,000 = $8.14 per unit

If the replacement cost is $8 per unit, and Rose decides to use lower-of-cost-or-market rule, then she should use the lowest cost which is the replacement cost ($8 < $8.14).

So the ending inventory's total cost is $8 per unit x 10,000 units = $80,000

             

8 0
3 years ago
Ceteris paribus, a 10 percent increase in income results in a 50 percent decline in the quantity of potatoes purchased. this imp
Liula [17]
The answer to this question is B. Substitute 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When price and quantity sold by a firm or multiply the result is called?
    8·1 answer
  • Blair Scott started a sole proprietorship by depositing $75,000 cash in a business checking account. During the accounting perio
    14·2 answers
  • Assume that MargaretMargaret purchases a 1313​% partnership interest from DaronDaron on June 30 so that MargaretMargaret and Dar
    13·1 answer
  • _____ is the act of using a third party to suggest possible resolutions to conflicts.
    11·2 answers
  • Economists say that individuals make decisions at the margin. What does its menas?
    7·1 answer
  • Travis International has a one-time expense of $1.13 million that must be paid two years from today. The firm can earn 4.3 perce
    5·1 answer
  • "On January 1, 2012, Brown Company purchased a mine for $100,000. On this same date, it was estimated that the mine contained 1,
    5·1 answer
  • The categories for people-based services include a. volunteers, skilled operators, and professionals. b. unskilled labor, skille
    9·1 answer
  • Pablo Company has budgeted production for next year as follows: Quarter First Second Third FourthProduction in units 59,000 99,0
    14·1 answer
  • The final step in recognizing the completion of production requires a company to?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!