1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
15

You have insurance premiums of $250 due quarterly. How much will you pay annually?

Business
1 answer:
slamgirl [31]3 years ago
3 0
$1,000. Quarterly means every three months so, 25 x 4= 1,000
You might be interested in
Emma just graduated from college and needs to start an emergency fund. Where should she put her money? Why?
svetoff [14.1K]

Answer:

These steps can help you when building an emergency fund in college:

Set a goal for how much you need.

Consider your total monthly income and expenses.

Determine what expenses are necessary.

Decide how much you're going to save every month.

Consider how you're going to get what you need.

Explanation:

plz mark me as brainlist

hope it HELPS..!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mannarelli Corporation uses the FIFO method in its process costing system. Operating data for the Casting Department for the mon
Serjik [45]

Answer:

$ 5.34

Explanation:

Calculation for cost per equivalent unit for conversion costs for September

First step is to find the Equivalent units of production

To complete beginning work-in-process:

Conversion 12,000

[15,000 units × (100%-20% )]

Units started and completed 65,000

(89,000-24,000)

Ending work-in-process

Conversion 21,600

(24,000 units × 90%)

Equivalent units of production 98,600

Second step is to calculate the Cost per equivalent unit using this formula

Cost per equivalent unit =Cost added during the period ÷Equivalent units of production

Let plug in the formula

Cost per equivalent unit = $526,524÷98,600

Cost per equivalent unit = $5.34

Therefore The cost per equivalent unit for conversion costs for September is closest to $ 5.34

7 0
3 years ago
1) true or false ?
dangina [55]

Answer:

ture

false

false

Explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs Bonita Industries $12 of variable and $5 of fixed costs to produce one bathroom scale which normally sells for $35. A f
Serga [27]

Answer:

There will be an increase of $6,200 , If the special order is accepted

Explanation:

For computing the net income effect first we have to find out the net income per scale which is a difference between offer purchase price and variable cost per unit

In mathematically,

Net income = Offer purchase price - variable cost per unit

where,

Offer purchase price is $35

And, the variable cost is $12 per unit plus it incur special shipping charges which is also a part of the variable cost.

So, total variable cost = variable cost per unit + Special shipping charges per scale

=  $12 + $1

= $13

So, Net income is

= $15 - $13

= $2 per unit

Now for producing the 3100 scales, the net income should be multiply with the production unit

= Net income × Production unit

= 3,100 × 2

= $6,200

Fixed cost is fixed whether the production level changes or not. Thus, it is not be considered.

Hence, there will be an increase of $6,200 , If the special order is accepted

6 0
3 years ago
COMMON MEASURE OF WHAT SOMETHING IS WORTH OR WHAT SOMETHING COSTS
Anton [14]

Answer:

price. is the answere I am almost certain

8 0
3 years ago
Other questions:
  • ​Valley, Inc. has​ 9,000 shares of preferred stock outstanding. The preferred stock has a​ $90 par​ value, a​ 14% dividend​ rate
    8·1 answer
  • What Trade-off Do You Make When You Use Credit ?
    15·1 answer
  • A market-penetration pricing strategy is most suitable when Answer . A) a low price slows down market growth B) production and d
    8·1 answer
  • Grady exchanges qualified property, basis of $20,667 and fair market value of $24,800, for 60% of the stock of Eadie Corporation
    5·1 answer
  • Differentiate among the following.
    14·1 answer
  • If you put $100 into a bank account that earns five percent interest per year, what is the formula you should use to determine t
    11·1 answer
  • "Cookie jar reserves" can best be described as:_______.A) Buying a lot of chocolate chip cookies, storing them for when you have
    15·1 answer
  • In accordance with 1926.21(b)(2), the employer is required to instruct each employee in the _______________ of unsafe conditions
    14·1 answer
  • A company that produces a single product had a net operating income of $90,000 using variable costing and a net operating income
    15·2 answers
  • Marlo is a compulsive shopper. He shops for apparel online. He wants to get rid of the habit. He seeks help from his friend Thom
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!