Step-by-step explanation:
Wai 1unit+45
Cheryl 1unit
Zheng 4units+180
Altogether 6units+225=510
6units = 510-225
6units=285
1unit=285÷6
= $47.5
So Wai =47.5+45 = 92.5
Cheryl =47.5
Zheng =4×47.5+180 =370
370-47.5=$322.5
Answer $322.5
The cost for each serving of soup is $0.62
<u>Step-by-step explanation:</u>
Diameter =3.5 inches
Radius = 1.75 inches
Height = 5 inches
Each serving of soup = 15 cubic inches
Cost of the can = $1.99
Volume of the can = π(1.75 x 1.75) 5
= (3.14) (3.0625) 5
= 48.08 cubic inches
For 48 cubic inches of soup the cost is $1.99
For 15 cubic inches of soup the coat will be,
Cost = (15x1.99) /48
= $0.62
The cost for each serving of soup is $0.62
your final answer should be.... -3 • (61c - 70)
Answer:
4
Step-by-step explanation:
because 4 Times 3 equals 12 so less than or equal to hope this helps
Each song downloaded costs 3 points
each video costs 40 points
total of 999 points
if each song cost 3 points and she has 999 points to use she can download 333 songs at max