1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
6

Each of the 10 students in the baking club made 2 chocolate cakes for a fundraiser. They all used the same recipe, using c cups

of flour in total. Write an expression that represents the amount of flour required for one cake.
Mathematics
1 answer:
almond37 [142]3 years ago
5 0

Answer:

h6hhh6hh7hh

Step-by-step explanation:

7 7mm88mjui8iiikji

You might be interested in
9. Write the equation in standard form: 25x2 –16y2 = 400
mafiozo [28]

Answer:

25x^2 - 16y^2 - 400 = 0

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
I NEED HELP ON THIS A.S.A.P !!!!!!!! will give brainleist!!!
blsea [12.9K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

30.20 * 15% (or 0.15) = 4.53

4.53 is about 4.50

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
The average daily high temperature in Seattle is modeled by the function T = –15 cos(πm/6)+ 61, where T is the temperature in °F
Sliva [168]

Answer:

m = 6

Step-by-step explanation:

T = -15cos(\frac{\pi m}{6}) +61

76 = -15cos(\frac{\pi m}{6}) +61

76-61 = -15cos(\frac{\pi m}{6})

15 = -15cos(\frac{\pi m}{6})

\frac{15}{-15}  = cos(\frac{\pi m}{6})

-1  = cos(\frac{\pi m}{6})

cos^{-1}( -1)  = \frac{\pi m}{6}

\pi  = \frac{\pi m}{6}

6\pi  = \pi m

m = 6

7 0
2 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
X+y+z=2<br> 5x+5y+5z=3<br> 4x+y-3z=-6
aniked [119]

Answer:

:)

Step-by-step explanation:

Examples: 1+2, 1/3+1/4, 2^3 * 2^2

(x+1)(x+2) (Simplify Example), 2x^2+2y a x=5, y=3 (Evaluate Example)

y=x^2+1 (Graph Example), 4x+2=2(x+6) (Solve Example)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Joe is buying an equal number of pounds of apples and bananas for his family. He has $7 to spend at the store. If apples cost $1
    10·1 answer
  • Isabella drove 600 m and Mia drove 300 more meters than Isabella. If David drove 8.5 km, how much further did David drive in met
    14·1 answer
  • A beach has to enclose a rectangular area, because some endangered species are nesting there. They have 200 feet of rope to rope
    6·1 answer
  • Convert the angle \theta=260^\circθ=260
    15·1 answer
  • Find the measure of angle x. Round your answer to the nearest hundredth. (please type numerical answer only)
    10·2 answers
  • Select the equivalent expression.
    13·2 answers
  • PLSS HELPP<br> PLS HURRYY!!
    8·1 answer
  • Solve for the value of v
    6·1 answer
  • solve each linear-quadratic system graphically. if necessary, round to the nearest integer. please show work
    5·1 answer
  • The circumference of a circular garden is approximately 30 feet. What is the approximate area inside the circular garden?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!