1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
3 years ago
8

The set of business activities that adds value to products and services sold to consumers for their personal or family use is re

ferred to as Multiple Choice retailing. marketing. wholesaling.
Business
1 answer:
BARSIC [14]3 years ago
5 0

Answer:

Marketing

Explanation:

You might be interested in
In order to determine the average variable cost, the firm's variable costs are divided by _______________________.
emmasim [6.3K]

Answer:

total output.

Explanation:

for example, a company manufactures 10,000 units of A. Its total variable costs are $50,000, and its total fixed costs are $25,000.

The average variable cost = $50,000 / 10,000 = $5 per unit of A

The average fixed cost = $25,000 / 10,000 = $2.50 per unit of A

The average total cost = $75,000 / 10,000 = $7.50 per unit of A

3 0
3 years ago
The plaintiff explains that she acted with the value of integrity when she started her own cleaning business. What did she claim
Anit [1.1K]

Answer:

Called the clients and cancelled jobs

Explanation:

If the plaintiff worked for the defendant and left to set up her own cleaning business, then she will most likely be bound by a non-compete clause.

So if she is saying she acted with the value of integrity, then she would called any of the defendant's clients and cancelled jobs in order to respect the non-compete clause.

However after sometime the non-compete clause is no longer binding.

3 0
3 years ago
A large bakery buys flour in 25-pound bags. The bakery uses an average of 1,215 bags a year. Preparing an order and receiving a
Nostrana [21]

Answer and Explanation:

The computation is shown below

a. The economic order quantity is

= sqrt ((2 × annual demand × ordering cost) ÷ carrying cost)

= sqrt ((2 × 1,215 × $10) ÷ $75)

=  18 units

b) Average number of bags on hand is

= EOQ ÷ 2

= 18 ÷ 2

= 9

c) Orders per year is

= D ÷ EOQ

= 1215 ÷ 18

= 67.5

= 68

d) Total cost = Total carrying cost+ Total ordering cost

= (Q ÷ 2)H +(D ÷ Q)S

= (18 ÷ 2)75 + (1215 ÷ 18) × 10

= 675 + 675

= $1350

3 0
2 years ago
A large hardware store collects data about what its customers buy and stores these data in a data warehouse. if you were the sto
professor190 [17]

I would want to know the past sales figures of all lawn equipment, broken down by category, brand and model, to know which ones are most and least popular with customers. That way, I would know which ones to buy more of due to higher popularity and which ones to buy less of due to lower popularity.

3 0
2 years ago
Firms prefer FDI to licensing because FDI_____. a. increases the chances of opportunism when dealing with a host nation entity b
kati45 [8]

Answer:

D. provides the firm with direct ownership to its foreign assets

Explanation:

Firms prefer FDI to licensing because FDI provides the firm with direct ownership to its foreign assets

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Company ABA showed its customers products with various combinations of features and attributes, with price being one of them. It
    10·2 answers
  • As the marketing vice president of her firm, Jana is considering implementing a companywide pricing policy that all products mus
    7·1 answer
  • Grover Company has the following data for the production and sale of 1,900 units. Sales price per unit $ 950 per unit Fixed cost
    9·1 answer
  • The Golden Group is a group of luxury hotels that caters exclusively to high-end customers who form a small part of the market a
    5·2 answers
  • England Productions performs London shows. The average show sells 1,300 tickets at $60 per ticket. There are 150 shows a year. N
    5·1 answer
  • The process in which a test or battery of tests is administered to a different sample (drawn from the same population) for the p
    14·2 answers
  • Which of the following compensation proposals is most likely to be in the best interest of the company’s shareholders? A base sa
    8·1 answer
  • Park Co is considering an investment that requires immediate payment of $28.245 and provides expected cash inflows of 59,300 ann
    7·1 answer
  • Select the appropriate response
    12·1 answer
  • Suppose a gardener produces both tomatoes and squash in his garden. If he must give up 8 bushels of squash to get 5 bushels of t
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!