1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
7

What times 5 equals 75

Mathematics
2 answers:
Doss [256]3 years ago
7 0
5 x 15=75
75/5=15
5(15)=15

hope this helps
saveliy_v [14]3 years ago
5 0
15 the answer is 15 because 15 x 5 = 75
You might be interested in
SHOW YOUR WORK!!! Marking best answer as brainliest :))
Wewaii [24]

Answer:

-25

Step-by-step explanation:

You must first pick two points.  I picked the points of (4, 400) and (8, 300).  You can pick different points and still get the right answer.

Subtract the y's and the x's.  Divide the difference of y by the difference of x.

400 - 300 = 100

4 - 8 = -4

100/-4 = -25

The slope, or rate of change, is -25.

4 0
4 years ago
The flight path of a plane is a straight line from city J J to city K K. The roads from city J J to city K K take the long way a
Vika [28.1K]

Answer:

58.1 degrees

Step-by-step explanation:

Given the following

JK = 9.4miles (towards south) negative y axis

If the move 15.1 miles towards east (that will be towards the positive x axis)

Using the SOH CAH TOA identity

opposite= 15.1 miles(side facing m<J)

adjacent= JK = 9.4miles

tan theta = opposite/adjacent

tan m<J = 15.1/9.4

tan m<J = 1.6063

m<J = arctan (1.6063)

m<J = 58.09 degrees

Hence the measure of m<J to the nearest tenth is 58.1 degrees

4 0
3 years ago
Helppppp please please please
Firlakuza [10]

Answer:

its d

Step-by-step explanation:

used photo math

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
You deposit $ 1200 in an account. The annual interest rate is 3%. How long will it take you to earn $108 in simple interest?
alukav5142 [94]
The correct answer is 3
5 0
4 years ago
16d + 20c + 5d -7 - 8c - 7d + 3 Simplify the expression above:
romanna [79]

Answer:

14d + 12c -4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • in The table below is constructed based on the entire senior class's gender and eye color. Using this table, what is the probabi
    7·2 answers
  • What is the additive identity of 3
    9·2 answers
  • Find the unit price.<br> ​$3.06 for 17 bananas
    6·1 answer
  • If the nth term is 3n+4, then the simplified (n+1)st term would be 3n+5. (True or False)
    9·1 answer
  • thd unit price for frozen spinach is 3.2 centsper ounce. at what price how much would 1 pound of spinach cost round off the answ
    6·1 answer
  • A store donated 2 1/4 cases of crayons to a day care center. Each case holds 24 boxes of crayons; each box holds 8 crayons. How
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!! I'm stuck on this
    15·1 answer
  • If a hummingbird were to get all of its food from a feeder then a 16 ounce nectar feeder could feel about 80 hummingbirds a day
    6·2 answers
  • Again done with brainly!
    11·2 answers
  • Pls help Thank you.​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!