1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
2 years ago
8

DONT SKIP DIS QUESTIONNN, PWEASE HELP ME ANSWEER THE SECOND QUESTION ILL GIVE YOU A COOKIE!

Mathematics
1 answer:
Oksi-84 [34.3K]2 years ago
6 0

Answer:

what is the quastion

Step-by-step explanation:

plz

You might be interested in
Find the Volume. Plz Help
koban [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

V = \frac{l*w*h}{2} = \frac{18*12*9}{2} = \frac{1944}{2} = 972

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the commission on a sale of $8,432 at 12 % commission.
UkoKoshka [18]

Answer: I think the answer is 1011.84. Hope this helps. Can you give me brainliest

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Estimate the perimeter and the area of the shaded figure to the nearest tenth.<br> -Please help me-
Crank

Answer:

Perimeter = 12+4pi

Area = 16+8pi

Step-by-step explanation:

Description of the assumed shape:

A rectangle 2 x 8 superimposed on a semi-circle of radius 4.

Perimeter:

P = 2+8+2+(4)(pi) = 12+4pi

Area :

A = 2*8 +(pi)4^2/2 = 16 + 8pi

3 0
2 years ago
A manufacturer finds that the revenue generated by selling x units of a certain commodity is given by the function R(x) = 60x −
bonufazy [111]
R(x) = 60x - 0.2x^2

The revenue is maximum when the derivative of R(x) = 0.
dR(x)/dx = 60 - 0.4x = 0
0.4x = 60
x = 60/0.4 = 150

Therefore, maximum revenue is 60(150) - 0.2(150)^2 = 9000 - 4500 = $4,500
Maximum revenue is $4,500 and the number of units is 150 units
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help with a math question
Hunter-Best [27]
Whats the question that you need help with?
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which expression was simplified
    11·2 answers
  • Sam needs to cut a piece of sheet metal into 8 pieces. It takes him 5 minutes to make each cut. How many cuts will Sam Make? Can
    9·1 answer
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • Find all missing angles <br> y+30+2y=180
    14·1 answer
  • A magician's stage has a rectangular trapdoor whose width is (x+1/2) feet and whose length is 2x feet. The area of the trapdoor
    15·2 answers
  • Shelly deposited $8,000 into a savings
    12·2 answers
  • Dada la función f(x)=1+6Sen(2x+π/3) . Halle: Período, amplitud y desfase (1.5 puntos) Dominio y rango de la función (1.5 puntos)
    10·1 answer
  • A. y+x=-3<br> B. y=3x+1<br> C. y-3x=1<br> D. y=3x+1
    8·1 answer
  • Tell whether the triangles are similar. Explain. *
    14·2 answers
  • If 4x = 28, find the value of 29 - 5x
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!