1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lerok [7]
3 years ago
7

Sue took a taxi from her home to her friends house. It cost $3.58 per mile and she gave the driver a $5 tip. If she paid $87.34,

how many miles does she live from her friend?
Mathematics
1 answer:
Rufina [12.5K]3 years ago
8 0

87.34-5 = 82.34

82.34/3.58 = 23

 she lives 23 miles away

You might be interested in
-4y = 16 <br> identify the slope and y intercept
Shalnov [3]

Answer:

zero slope

y-intercept at y = -4

Step-by-step explanation:

-4y = 16  (divide both sides by -4)

y = 16 / (-4)

y = -4

y = -4 represents a horizontal line that is parallel to the x-axis that crosses the y-axis at y = -4

hence the slope of a horizontal line is zero, and the y-intercept is -4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rick is buying a t-shirt and a sweater.The sweater costs 3 times as much as the t-shirt.The cost of the sweater is 27$. How much
Sergio039 [100]

Answer:

9$

Step-by-step explanation:

The way you undo multiplication is division. If the sweater costs 27$, you divide that by 3 to get a third of the cost.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 for 2 pound of rice in unit rate
Sav [38]
8/2 pound, simplified 4/1 pound
5 0
3 years ago
How to write six is less than or equal to the sum of 4 and -2x
photoshop1234 [79]

6 \leqslant  - 2x + 4
6 0
3 years ago
Answer this question right with an explanation and I will mark you brainliest
never [62]

Answer:

8 oz.

Step-by-step explanation:

I say this because, initial value means the value at the start. The candle starts at 8 oz. therefore it is the initial value. The reason it is the weight and not the time is because the weight is the dependent variable.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 864÷6 standard algorithm
    9·1 answer
  • Determine the domain of the function (fog)(x) where f(x)=3x-1/x-4 and g(x)=x+1/x
    6·1 answer
  • In the diagram below of triangle UVW, X is a midpoint of UV and Y is a midpoint
    9·1 answer
  • A certain animated movie earned $1.1*10^9 in revenues at the box office. The movie lasts 9.1*10^1 minutes. How much revenue was
    13·1 answer
  • Would you rather use color tiles or your ruler to measure the length of an object
    5·2 answers
  • What is the answer to this question ?
    9·1 answer
  • White the appropriate number in each bow to find the product 7 times 28 =7 ( 20 + _ ) = 140 +_ = _
    6·1 answer
  • given a right triangle with a leg of 8 m and a hypotenuse of 12m and determine the length of the other leg in a simplest radical
    15·1 answer
  • A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • What is the area of a rectangle whose length is 3x and breadth is 2x
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!