1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
12

Demarco paid $3.19 per gallon both times that he stopped for gas on a weekend trip. He bought 12.53 gallons of gas the first tim

e and 11.86 gallons the second time. Which expression shows the total cost in dollars of the gas he bought on this trip?

Mathematics
2 answers:
maks197457 [2]3 years ago
5 0
He paid 3.19 per gallon both times......first time he bought 12.53 gallons....next time he bought 11.86 gallons

so ur expression is : 3.19(12.53 + 11.86)
krok68 [10]3 years ago
3 0
<h2>Answer:</h2>

The first option is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Cost of per gallon of gas = $3.19

Amount of gas purchased on first trip = 12.53 gallons

Amount of gas purchased on second trip = 11.86 gallons

The expression that shows the total cost in dollars of the gas Demarco bought on this trip is :

Total cost = 3.19(12.53+11.86)

If you want to solve it, the answer comes $77.80

You might be interested in
a gas station sells regular gas for $2.10 per gallon and premium gas for $2.90 a gallon. at the end of a business day 280 gallon
insens350 [35]

200 gallons of regular gas and 80 gallons of premium gas were sold.

Let the amount of regular gas sold be x gallons. So, the amount of premium gas sold will be (280 - x).

Now, forming the equation using the given information, to find the amount of each type of gallon.

Equation -

2.10x + 2.90(280 - x) = 652

Performing multiplication with values inside bracket in Left Hand Side

2.10x + 812 - 2.90x = 652

Rewriting the equation -

812 - 652 = 2.90x - 2.10x

Performing subtraction

160  = 0.8x

Rewriting the equation according to x

x = 160÷0.8

Performing division to find the value of x

x = 200

So, 200 gallons of regular gas was sold.

Amount of premium gas sold = 280 - 200

Performing subtraction

Amount of premium gas sold = 80 gallons

Hence, 200 gallons of regular gas and 80 gallons of premium gas was sold.

Learn more about problems on gas -

brainly.com/question/14746001

#SPJ4

4 0
1 year ago
Tep 3: What factor is used to convert miles per minute<br> to miles per hour?
Levart [38]

Answer:

x them by 60 because there are 60 minutes in an hour.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph function y=12^x
Kobotan [32]

                                  graph is in attachment

8 0
3 years ago
This question is confusing me
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

She went on the slide 8 times and on the roller coaster 4 times

Step-by-step explanation:

We convert each statements to a mathematical equation.

Firstly, let's represent the number of times she went on the coaster with R and the number of times on the slide with S. We know quite well she went on 12 rides. Hence the summation of both number of times yield 12.

Mathematically, R + S = 12. ........(i)

Now we also know her total wait time was 3hours. Since an hour equals 60 minutes, her total wait time would equal 180 minutes.

To get a mathematical representation for the wait time, we multiply the number of roller coaster rides by 25 and that of the slides by 10.

Mathematically, 25R + 10S = 180 .......(ii)

Here we now have two equations that we can solve simultaneously.

From equation 1 we can say R = 12 - S. We can then substitute this into equation 2 to yield the following:

25(12 - s) + 10s = 180

300 - 25s + 10s = 180

300 - 25s + 10s = 180

300 - 15s = 180

15s = 300 - 180

15s = 120

S = 120/15

S = 8

S = 8 , and R = 12 - S = 12 - 8 = 4

5 0
3 years ago
Tanisha has 3 1/4 feet of pink ribbon and 1 3/4 feet of yellow ribbon. How much more pink ribbon does Tanisha have than yellow r
tangare [24]

Answer: 2 1/2’ more pink then yellow

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help plizzzzz
    13·1 answer
  • the manufacturing cost of a cell phone was $124 cellars first marked up the cost by 20% sales were poor , so sellers decreased t
    5·1 answer
  • Rita made $221 for 17 hours of work.At the same rate, how much would she make for 12
    6·2 answers
  • Analyze the graphed function to find the local minimum and the local maximum for the given function. On a coordinate plane, a cu
    6·2 answers
  • Sara rode her bike at 9 mph, how many feet did she travel in 23 seconds?
    8·1 answer
  • between 0 and 99, the greatest number of prime numbers end in which digit - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, or 9? Explain.
    7·2 answers
  • How can you use the properties of operations to evaluate this expression? 18+4(28)​
    12·2 answers
  • Can someone help me with this!!
    9·1 answer
  • Solve for x. Round your answer to the nearest tenth. Will brainlist first correct
    14·1 answer
  • Lia scored 120 out of 250 in her exam , and Ash scored 170 out of 350 , who scored better ?​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!