1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tester [92]
3 years ago
10

A new amusement-park ride that lasts 1 minute can have up to 1200 riders per hour. How many riders can ride per minute?

Mathematics
1 answer:
hodyreva [135]3 years ago
3 0

Answer:

20 riders can ride per minute.

Step-by-step explanation:

The picture says to divide to find the number of riders. If we apply this here, we can see that 1200 ÷ 60 is 20.

The reasoning behind this is:

There are 60 minutes in an hour.

If the park ride lasts a minute, then the ride can have 60 rides per hour.

The question states that the ride can have up to 1200 riders per hour, so you need to divide 1200 by 60.

1200 ÷ 60 = 20.

You might be interested in
How could you use division to find out how many whole pies are in 11/3 of a pie? explain!!!!!!
vfiekz [6]
11/3 is the same as 11 divided by 3 so that wiuld be 3 remander 2 so it would be 3 2/3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help!!! Ben drove 325 miles at a rate of 65mph. How long did it take him to drive the distance? Please answer: What do we
Kruka [31]

We know how many miles he drove and the speed that he drove. We do not know how long i took him to drive that distance.

To find the time it took, divide the distance by his speed:

325 miles / 65mph = 5 hours.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular prism has a base with a length of 25, a width of 9, and a height of 12. A secod prism has a square base with a sid
Alenkinab [10]

Answer:

6cm

Step-by-step explanation:

correct for 100 points i swear

7 0
3 years ago
In Oakland County the fine for speeding is $15 for each mile per hour over the speed limit. Jim was fined $165 for speeding in a
shtirl [24]

Answer:

36 mph

Step-by-step explanation:

First, we have to find the unit rate of the money.

Since it's 15 dollars for each mile over the speed limit, divide 15 by 165.

The answer is 11, which means he was going 11 mph over the speed limit.

Add 11 to 25, and you get 36

7 0
3 years ago
Someone help asap pls! answer AND explanation
AysviL [449]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

It is simply asking for the number that makes the equation untrue. So, all you need to do is plug in the various numbers below for w, and find out the incorrect number. Example with option D:

w-10≤16

27-10≤16

17≤16.

This makes the equation untrue, as 17 is not less than or equal to 16.

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A family has a monthly income of ​$3300 and plans to spend 11​% of this amount on entertainment. How much will be spent on​ ente
    7·2 answers
  • Help on #1,2,3 please don't understand help me. Thanks Happy New Year!
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!
    9·2 answers
  • Adam had $75.00 to buy his Dvds.
    12·1 answer
  • Brianna's Bakery offers 3 flavors of bagels. Customers can choose from plain, cinnamon, or blueberry bagels. Yesterday, a custom
    15·1 answer
  • I’ll mark brainliest help please.
    10·2 answers
  • Someone pls answer this.
    15·2 answers
  • Assignme 3.5.PS-16 : Question Help A shoe store uses a 50% markup for all of the shoes it sells. What would be the selling price
    5·1 answer
  • Find b and c, with showing your work.​​
    6·1 answer
  • Help me please and thanks
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!