I am not shere but I thing is 120
Step-by-step explanation:
like 120
Answer:
One avocado costs $1 and one tomato costs $0.50
Step-by-step explanation:
Set up a system of equations where t is the number of tomatoes and a is the number of avocados:
4t + 8a = 10
6t + 14a = 17
Solve by elimination by multiplying the top equation by 3 and the bottom equation by -2:
12t + 24a = 30
-12t - 28a = -34
Add them together and solve for a:
-4a = -4
a = 1
Plug in 1 as a into one of the equations and solve for t:
4t + 8a = 10
4t + 8(1) = 10
4t + 8 = 10
4t = 2
t = 0.5
So, one avocado costs $1 and one tomato costs $0.50
Answer:
The Answer is: B. 79% and 89%
Step-by-step explanation:
Subtract 11% from 89 and 100 to get the range:
89 - (89*.11) =
89 - 9.79 = 79.21
100 - (100*.11) =
100 - 11 = 89
Answer:
21
Step-by-step explanation:
Since it has a variable in the denominator, the function f(x) is a parent function classified as rational.
<h3>What are rational functions?</h3>
Rational functions are functions that have the input variable, be it x, t, or any other, in the denominator.
The most simple example is given by:
.
More can be learned about rational functions at brainly.com/question/23214539
#SPJ1