1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
15

Sam wants to get the new iPhone 6 that costs $750. He already has $60 saved toward the cost. How much will he have to save per m

onth for the next 6 months in order to have the whole cost saved?​
Mathematics
2 answers:
Georgia [21]3 years ago
6 0

Answer:

$115 per month

Step-by-step explanation:

750 - 60 = 690

690 divided by 6 = 115

ra1l [238]3 years ago
6 0

Answer:

$115

Step-by-step explanation:

750 - 60 = 690

690/6 = 115

You might be interested in
Can anyone answer this question with showing work <br> 532.6 • 8.53
MAVERICK [17]

The answer is: 4543.078

7 0
3 years ago
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Copper has a density of 8.9 g/cm A copper necklace has a volume of 396 cm”.
Leviafan [203]

Answer:

3524.4 g

Step-by-step explanation:

  • Use formula: Density = Mass/Volume
  • Mass= Density * Volume

7 0
3 years ago
Can you help me please.
Kamila [148]

9514 1404 393

Answer:

  a.  (-1/2, 5)

Step-by-step explanation:

The coefficients of x have opposite signs, so the x-terms can be eliminated by adding the two equations.

  (2y -12x) +(3y +12x) = (16) +(9)

  5y = 25 . . . . . . simplify

  y = 5 . . . . . . . . .divide by 5

This matches only answer choice A.

__

<em>Check</em>

The other part of answer choice A is x = -1/2. We can test this to make sure it works:

  2(5) -12(-1/2) = 16

  10 + 6 = 16 . . . . . . true, the selected answer works OK

5 0
3 years ago
Eleven oz of ground coffee is 2 cups. How many cups is 12 oz?​
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

66 oz

Step-by-step explanation:

Every 2 cups have 11 ounces of ground coffee. Two times six is 12, so 11 times 6 is 66.

Another explanation is-

2/12 = 11/x

12 times 11 is 132. Then divide that by two to get 66

4 0
3 years ago
Other questions:
  • One number is 8 more than another number, and their sum is 20. Find the numbers.
    14·2 answers
  • Name all 6 trigonometric ratios
    7·1 answer
  • Can you tell my friend this is right so he can stop saying it is wrong
    15·1 answer
  • The sum of a number and 8 is 15
    15·2 answers
  • At a restaurant, a serving of chicken noodle soup is 3/4 cup. A serving of vegetable soup is 2/3 cup. The restaurant sold 20 ser
    12·2 answers
  • 0.1234 rounded to the nearest hundredth
    6·2 answers
  • Which number completes the system of linear inequalities represented by the graph?
    6·2 answers
  • This figure shows the dimensions of a right triangular prism.
    13·2 answers
  • Giving brainliest for number 31
    12·2 answers
  • What is the answer b2+c2+c3
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!