1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
13

Department S had no work in process at the beginning of the period. 12,000 units of direct materials were added during the perio

d at a cost of $84,000, 9,000 units were completed during the period, and 3,000 units were 30% completed as to labor and overhead at the end of the period. All materials are added at the beginning of the process. Direct Labor was $49,500 and factory overhead was $9,900.a. the total conversion costs for the period?b. The total cost of units completed during the period were
Business
1 answer:
kirill115 [55]3 years ago
5 0

Answer:

The answers are:

The total conversion costs were $59,400

The total costs of units completed were $117,000

Explanation:

The total conversion costs are direct labor and factory overhead:

  • total conversion costs = $49,500 + $9,900 = $59,400

To calculate the total costs of units completed we must first calculate the equivalent units completed.

  • 9,000 units were 100% completed
  • 3,000 units were only 30% completed, which are equivalent to 900 units completed (3,000 x 30%).

Now we calculate the conversion costs per unit completed by dividing the total conversion costs over the equivalent units completed:

  • $59,400 / 9,900 units = $6 conversion costs per unit completed

To calculate the materials costs per unit, we divide the total materials costs by the total units that entered production (since materials are added at the beginning of the production process):

  • $84,000 / 12,000 units = $7 materials costs per unit completed

Now we have the total costs per unit completed $13 ($6 + $7) and to calculate the total cost of units completed we multiply 9,000 units x $13 = $117,000.

You might be interested in
Sauber's washer-dryer is available in four stylish finishes: stainless steel, pearl white, gunite gray, and obsidian. Although t
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

a and b

Explanation:

Religious orientation has nothing to do with how much money to spend or what machine to use

6 0
3 years ago
What information do consumer reporting agencies provide banks and lending businesses for a person's credit history when a person
Musya8 [376]
Employment, produce preference, current and past loans, bankruptcy histroy and debt
3 0
3 years ago
Can I Plss get some help on this
AlladinOne [14]

The law of supply illustrates all the quantities of goods that producers are willing and able to sell at every possible price.

<h3>What is the law of supply?</h3>

The law of supply states that when prices increase, the quantity supplied increases and when price falls, the quantity supplied falls. This shows that price and quantity supplied are positively related. This explains why the supply curve is positively sloped.

To learn more about the law of supply, please check: brainly.com/question/26374465

#SPJ1

7 0
2 years ago
If you invest $475 per month for a period of 30 years, earning 10.2% (annual), how much will you have at the end of the period?
hjlf

Answer:

idk

Explanation:

6 0
3 years ago
How do any of these life decision problems
natita [175]

Answer:

baseially you are putting in a person is affecting your life. you come up with a solution. write a postive way to solve it then right a negavitve way to solve it.  then write when you are going to solve  your problem. then the steps that are needed.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If Korea is capable of producing either shoes for soccer balls or some combination of the two then a. Korea should specialize in
    14·1 answer
  • The expansionary phase of the business cycle is characterized by
    14·1 answer
  • (able to pick multiple)
    8·2 answers
  • What is the difference between excluded services and services that are not reasonable and necessary?
    14·1 answer
  • Raner, Harris, &amp; Chan is a consulting firm that specializes in information systems for medical and dental clinics. The firm
    10·1 answer
  • Farmers in developing countries want the united states to reduce the subsidies that it gives to u.s. farmers because subsidized
    14·1 answer
  • Susan leads a product innovation team. Her team meetings usually involve heated arguments, and many of the team members are know
    14·1 answer
  • In an auction, potential buyers compete for a good by submitting bids. Adam Galinsky, a social psychologist at Northwestern Univ
    5·1 answer
  • As a business owner, how do you allocate your resources properly?
    6·1 answer
  • Which of the following is not something that will help you pay off credit card debt? a. Stop using your credit cards. B. Make ex
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!