1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
11

Which expression is equivalent to

Mathematics
1 answer:
Tresset [83]3 years ago
5 0

Answer:

j^13

Step-by-step explanation:

j j j j j j j j j j j j j j

There are 13 j's so we raise j to the 13 power

j^13

You might be interested in
Use the dot plot to answer the question.
Tcecarenko [31]

Answer:

Mean of the data set in the dot plot would be: 3.6

Step-by-step explanation:

As we know that Mean from the dot plot can be obtained by:

  • adding the numbers and then
  • divide the resulting sum by the number of addends.

Please check the attached figure where the dot plot is also plotted.

From the dot plot, it is clear that

There are 3 dots at 1.

There are 4 dots at 2.

There are 3 dots at 3.

There are 4 dots at 4.

There are 5 dots at 5.

There are 3 dots at 6.

All we have to do is to add the dots and divide the sum by the number of addend dots.

In other words:

There are 3 dots at 1    ⇒  1+1+1

There are 4 dots at 2   ⇒  2+2+2+2

There are 3 dots at 3   ⇒   3+3+3

There are 4 dots at 4   ⇒   4+4+4+4

There are 5 dots at 5   ⇒   5+5+5+5+5

There are 3 dots at 6   ⇒   6+6+6

As there are total 22 dots.

And the sum of all the dots with respect to their plot number = 79

i.e. 1+1+1+2+2+2+2+3+3+3+4+4+4+4+5+5+5+5+5+6+6+6 = 79

Thus

Mean of the data set in the dot plot = 79/22

                                                            = 3.6

Therefore, Mean of the data set in the dot plot would be: 3.6

4 0
2 years ago
Find the volume r:7 h:7
sweet-ann [11.9K]

Answer:

V = 1077.566 units²

Step-by-step explanation:

Assuming this is a cylinder, the formula is (area of base) × (height)

or (πr²)(h), simply plug-in the given values:

= (π(7)²)(7)

= (153.938)(7)

V = 1077.566 units²

3 0
3 years ago
Need help plz i dont know how to do this
nexus9112 [7]
You FOIL
9x^2-15x+21x-35
Combine like terms
9x^2 + 6x - 35
8 0
2 years ago
You have been sent to grocery shop. They gave you $25.00 and the list of what
Nonamiya [84]

Answer:

you would have $2.98 left

Step-by-step explanation:

$4.59 x 2=9.18

3.00 x 3=9.00

$1.99 x 2=3.98

$9.18+$9.00+$3.98=22.16

$25.00-$22.16 = $2.89

3 0
2 years ago
Y=x+1<br> y=x^2-1<br><br> please help i don't understand
ololo11 [35]

ANSWER

The solution is

(x=1,y=2),(x=2,y=3)


<u>EXPLANATION</u>

We have

y=x+1---(1)

and


y=x^2-1---(2)


Let us substitute equation (1) in to equation (2). This gives us,

x+1=x^2-1(2)

We rewrite this as a quadratic equation as the highest degree is 2.

x^2-x-1-1=0

This implies that


x^2-x-2=0


we factor to obtain,


x^2+x-2x-2=0


x(x-1)-2(x-1)=0


(x-1)(x-2)=0


This means,

(x-1)=0\:\: or\:\:(x-2)=0

x=1\:\: or\:\:x=2


We substitute this values into any of the above equations, preferably equation (1)


When, x=1, y=1+1=2


When, x=2, y=2+1=3


The solution is

(1,2),(2,3)


8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is one beneficial thing about using estimation
    11·2 answers
  • A piece of lumber is 17 feet long, You cut the lumber into logs that are 18 inches long, how many 18 inch logs do you cut from t
    12·2 answers
  • Which choice shows the following rational numbers in order from least to greatest?
    9·2 answers
  • Evaluate the expression 12.6 (2-3) + 2^6 divided by 4
    10·1 answer
  • In a group of 20 pupils, 2 play the flute only.
    6·2 answers
  • Find the slope between these two points!
    6·1 answer
  • What is the Answer 0.844 standard form
    14·2 answers
  • Suzy is braiding her hair into 48 little braids. If it takes her 4 minutes to braid each one, how long will it take her to braid
    12·1 answer
  • I neeeddddd helppppp!!!! It’s urgentttttt
    15·1 answer
  • You want to buy some noodles. A 9-ounce package costs $3.24. A 12-ounce package costs $4.20. A 20-ounce package costs $7.60. Whi
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!