1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hoa [83]
3 years ago
12

Use the unit rate of $2.09 per pound to find the cost of 8.5 pounds of grapes. [Type your answer as a number and round to the ne

arest cent.] 8.5 pounds of grapes = $
Mathematics
2 answers:
mojhsa [17]3 years ago
8 0

Answer:

8.5 pounds of grapes cost $17.77

Step-by-step explanation:

Hello,

thank you very much for asking this here in brainly. I think I can help you with this

using a rule of three is is possible to find the value of 8.5 pounds of grape

Step 1

if

$2.09  ⇒ 1 pound

$x?      ⇒8.5 pounds

so

\frac{2.09}{1}=\frac{x}{8.5}  \\to\ isolate\ x\ multiply\ each\ side\ by\ 8.5\\\\\frac{2.09*9.5}{1} =\frac{8.5x}{8.5} \\x=2.09*8.5\\x=17.77

Hence

8.5 pounds of grapes cost $17.77

I really hope it helps, have a great day.

Marat540 [252]3 years ago
7 0

multiply total weight by unit cost

8.8 x 2.09 = 17.765 = $17.77

You might be interested in
Using the graph at the left, it shows the height h in feet
soldi70 [24.7K]

Answer:

1 second

Step-by-step explanation:

h(+-)16+power 2+128+

5 0
3 years ago
Given a and b are first quadrant angles, sin a=5/13 and cos b=3/5 evaluate sin (a-b)1) -33/652) 33/653) 63/65
bezimeni [28]

The correct option is -33/65.

The solution is given below:

5 0
11 months ago
How many photons with 10 ev are required to produce 20 joules of energy?
alexira [117]
1 joule = 6,242e+18ev

20 joule = 20 joule *6,242e+18 ev/joule =1,248e+20 ev

1,248e+20 ev / (10 ev / photon) =1,248e+19 photons.



7 0
3 years ago
The lowest elevation in Long Beach, California, is 7 feet below sea level. The elevation of Death Valley is about 40 times lower
Scilla [17]

Answer:

-280

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
a 240 centimeter board is to be cut into two pieces so that the longer piece is twice as long as the shorter piece. find the len
amid [387]
You need two pieces and 1 has to be 2x longer than the other 
set x as the smaller piece (easier to always go with the smaller value as x)
the other piece is 2x (double in size)
your equations would be 3x=240>>> x= 60

so smaller piece/ x= 60
bigger piece/ 2x= 120
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1/4 + (-3/4)= <br> -4 1/2 + 2= <br> -8+ (-1 1/8) =
    7·1 answer
  • Which of the following inequalities is correct?
    14·2 answers
  • What are the slope and y-intercept of the graph of this equation?
    5·1 answer
  • Justin earned $50 mowing lawns and $34 washing cars. He wants to divide his money into 3 equal accounts. How much will he put in
    6·1 answer
  • PWWEEEEZZZZZ AWWWNNSSEEEEERRR THHIIIISN NOOOOOOOOWWWWWWW PLLLSSSSSSSSSSSS 3)
    12·1 answer
  • Amy is making a cake that calls for a 5/6 cup of crushed graham crackers. If she had already crushed 1/2 cup, how much more does
    14·1 answer
  • WRITE AN EQUATION
    11·1 answer
  • Help please no bias answers
    15·2 answers
  • 8. A concert charges $10 for each adult ticket and $5 for each child ticket. Sunday, the park collected a total of $1,750
    5·1 answer
  • Figure ABCD is graphed on a coordinate plane.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!