1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tcecarenko [31]
3 years ago
5

Jimmy has 50 candies. He ate 24. How much does he have left?

Mathematics
1 answer:
Alex777 [14]3 years ago
8 0

Answer:

26 candies.

Step-by-step explanation:

Jimmy will have 26 candies left, because 50 - 24 = 26. Or, in other words, 24 subtracted (or ate) from 50 means 26 candies left.

Hope this helped!

You might be interested in
I need help on this how do you find the third measure
Goryan [66]
The sum of the three angles of a triangle is always 180°. Tha is
  (first measure) + (second measure) + (third measure) = 180°

Subtract the first two terms of this equation and you have
  (third measure) = 180° - (first measure) - (second measure)

a. third measure = 180° - 45° - 55° = 80°

b. third measure = 180° - 50° - 40° = 90°

c. third measure = 180° - 110° - 35° = 35°

4 0
4 years ago
6 out of the 60 employees at the sports shop are part-time employees. What percentage of the employees at the sports shop work p
Serhud [2]

Percentage of part time employees = (part-time employees/total employees) * 100 = (6/60) * 100 = 1/10 * 100 = 10%

6 0
3 years ago
For each problem, identify any important quantities. If it's a known quantity, write the
Tema [17]

Answer:

We have the problem:

"Clare is in charge of getting snacks for a road trip with her friends and her dog. She has

$35 to go to the store to get some supplies. The snacks for herself and her friends cost

$3.25 each, and her dog's snacks costs $9 each."

In this situation we have two variables:

X =  number of snacks for herself and her friends that she buys. Each one of these costs $3.50

Y = number of snacks for her dog that she buys. Each one of these costs $9.

The total cost, in this case, can be written as:

X*$3.50 + Y*$9

And we know that she has $35 to spend, so she can spend $35 or less in the store, then we have the inequality:

X*$3.50 + Y*$9  ≤ $35

Where we defined all the quantities in the inequality.

4 0
3 years ago
Brainliest for whoever gets this right!
r-ruslan [8.4K]

Answer:

The lines that make this up are y = 5, x = 4 and y = x so the answer is y ≤ 5, x ≥ 4 and y ≥ x.

5 0
3 years ago
If the graph of the function f(x) = x2 + 2 is translated right 5 units, what is the equation of the new function?
boyakko [2]
The answer should be B
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please may someone help me out asap!
    5·2 answers
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • Please help:( The graph below is the solution for which set of inequalities?
    8·1 answer
  • Select all relations that represent functions.
    12·1 answer
  • Which is the correct calculation for the volume of a prisim?
    13·1 answer
  • Which shape is not necessarily a parallelogram?
    9·1 answer
  • What is the congruence correspondence, if any, that will prove the given triangles congruent?
    13·1 answer
  • Geometry help urgent
    9·2 answers
  • Solve the system of equations below by graphing both equations with a pencil and paper what is the solution y= -2x +4 y=x-2
    8·1 answer
  • The number of seeds found in a sample of 7 different oranges were: 3, 3, 4, 5, 7, 8, and 12. What is the range of the number of
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!