1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Slav-nsk [51]
2 years ago
7

0 3 8 15 24 35... What is the next value? The choices are 46, 48, 52, and 59.

Mathematics
1 answer:
Leto [7]2 years ago
7 0
The next value would be 48. The values keep increasing by odd numbers. Like the first one is 3 then it goes to 5.

3, 5, 7, 9, 11, 13.....
You might be interested in
Help please I don’t understand
mestny [16]

Answer:

It is xy

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation for y<br><br> 6y+x=8
Igoryamba

Answer:

y=4/3-1/6x

Step-by-step explanation:

1) subtract "x" from both sides:

6y=8-x

2)divide by 6 on both sides(EVERYTHING WILL BE DIVIDED BY 6)

6y/6=(8-x)/6

y=(8-x)/6

2)simplify:

y=4/3-x/6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the following rectangular prism?
sergij07 [2.7K]

Answer:

33 cubic unit

Step-by-step explanation:

Volume of the prism = base area * height

                                  = 9 * 3 2/3            {Change improper to proper fraction}

                                  = 9*\frac{11}{3}\\\\= 3* 11\\\\= 33 unit^{3}

8 0
2 years ago
A car can travel 120km ik 2 hours How long will it take the car to travel 300km
ehidna [41]
It would take the car 5 hours to travel 300km.

Equation used to solve: (120÷2)×6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a hiking trip,LaShana notes that she hikes about 12 kilometers every 4 hours .If she continues at this rate,use a ratio table
Evgesh-ka [11]
12 : 4 = 3 km her <span>speed per hour
3 * 6 = 18 km </span><span>she could hike in 6 hours</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If a dozen roses cost 29.88 how much does 1 rose cost
    6·2 answers
  • Michael paid $11.48 for sliced cheese at the deli counter. The cheese cost $3.28 per pound. How much cheese did he buy?
    12·2 answers
  • Lattice square to resolve 932X73
    11·1 answer
  • Ok,so on the number of snacks side of the table I know it’s adding three to each number but on the side of the table where it sa
    9·1 answer
  • I WILL GIVE YOU 35 points if you help me cheat. For each of the equations below, determine wether the given value is a solution
    5·1 answer
  • X intercept of y=-4x+11
    5·1 answer
  • HELP PLEASE I NEED ANSWERS NOT JUST EXPLANATION
    5·1 answer
  • Please please pleeeesse hurry if you see this and it’s right I with give brainliest
    15·2 answers
  • Simplify.
    5·1 answer
  • 4(5x+1)-3x help me, I need help with algebra.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!