1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
10

A class is made up of 8 boys and 8 girls

Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
3 0
Hello,

The answer is "8:8 or 1".

Reason:

There are 8 boys and 8 girls therefore the ratio would be...

8:8

8:8=1

If you need anymore help feel free to ask me!

Hope this helps!

~Nonportrit
You might be interested in
How much larger would the volume of a prism be if it was increased by a scale factor of 5
jek_recluse [69]
We know that

if  the volume of a prism <span>it was increased by a scale factor of 5
then
</span>the original volume is multiplied by 5*5*5-------> 5³=125

therefore 
the new volume compared with the original is 125 times larger 
7 0
3 years ago
Which method would be the easiest way to solve the system
Makovka662 [10]
Elimination would be the best
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cylinder has a diameter of 24 inches. If its height is half its radlus, what is the volume of the cylinder in cubic Inches?
ella [17]

Answer:

about 2714.34 in^3

Step-by-step explanation:

24/2=12--radius

12/2=6--height

formula is V=(pi)(r^2)(h)

r is for radius and h is for height

V=(pi)(12*12)(6)

V=(pi)(144)(6)

V=(pi)(864)

V= about 2714.34 in^3

4 0
3 years ago
What is the arc length of an angle of 7π6 radians formed on the unit circle?
Digiron [165]
The formula for arc length is S = ∅*r. 
Where S is the arc length, ∅ is the angle measure in radians, and r is the radius of the circle.
S = *1
S = 
4 0
3 years ago
There are 1/3 gallon of water in a 3-gallon container. What fraction of the<br> container is filled?
ivanzaharov [21]

Answer:

1/9 of a container

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Cindy saves $420 each month . her monthly salary is $ 2100. what is the ratio of the amount cindy saves to the amount she earns
    9·1 answer
  • What is 6×6+12+3×2=???
    15·2 answers
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • A dog collar was originally priced at $5 but went on sale for 20% off. If Vince bought the dog collar and paid 9% sales tax, how
    12·1 answer
  • Question 16 of 46
    12·1 answer
  • How many times longer I s on be mile that one foot
    9·1 answer
  • The sum of two numbers is 8. The difference between the two numbers is 2. What are the numbers? x + y = 8 x - y = 2 *Use the tab
    9·1 answer
  • Please help!
    10·1 answer
  • Please help and thank you
    5·2 answers
  • What is 10Million divided 10Million its a very hard question you know.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!