1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
3 years ago
12

What is the equivalent expressions 7+7+7

Mathematics
2 answers:
wolverine [178]3 years ago
7 0
3*7= 7+7+7=21

Answer:
Seven multiplied by 3 would be equivalent to the sum of the addition of 7 three times.

Is this what you were looking for?
Fudgin [204]3 years ago
5 0
7(3) is equivalent to 7 + 7 + 7

7 + 7 + 7 = 21

7 x 3 = 21

hope this helps
You might be interested in
Each of the line segments in the word MATH are numbered in the graph below. Find the slope (as a ratio of rise over run) of each
emmasim [6.3K]

Answer/Step-by-step explanation:

7. Line 1 = undefined.

Slope of a vertical line is always undefined. The run is zero as x-coordinate remains the same.

8. Line 2 = \frac{4}{3}

slope = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

slope = \frac{8 - 4}{-5 -(-8)}

slope = \frac{8 - 4}{-5 + 8}

slope = \frac{4}{3}

9. Line 3 = \frac{4}{3}

slope = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

slope = \frac{8 - 4}{-2 -(-5)}

slope = \frac{8 - 4}{-2 + 5}

slope = \frac{4}{3}

10. Line 4 = undefined (slope of a vertical line is always undefined)

11. Line 5 = \frac{7}{3}

slope = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

slope = \frac{8 - 1}{5 - 2}

slope = \frac{7}{3}

12. Line 6 = -\frac{7}{3}

slope = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

slope = \frac{8 - 1}{5 - 8}

slope = \frac{7}{-3}

slope = -\frac{7}{3}

13. Line 7 = 0

An horizontal line has no rise.

14. Line 8 = 0 (slope of horizontal line is always zero)

15. Line 9 = undefined (slope of a vertical line is always undefined)

16. Line 10 = undefined (slope of a vertical line is always undefined)

17. Line 11 = 0 (slope of horizontal line is always zero)

18. Line 12 = undefined (slope of a vertical line is always undefined)

5 0
3 years ago
PLS HELP IT IS EZZZZZZZZZZZZZZ Latavia purchased adult and child tickets for the fall festival. Tickets cost $14.88 for each adu
charle [14.2K]

Answer:

14.88x + 8.88y

Step-by-step explanation:

Just multiply the numbers:

14.88x + 8.88y

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
For $7.52, you purchased 8 pens and highlighters from a local bookstore. Each highlighter cost $1.09 and each pen cost $.69. How
seraphim [82]
<span>i can. it says you got 8 pens. 1.09h + .69(8) = 7.52 1.09h + 5.52 = 7.52 do you know what to do from here?</span>
5 0
3 years ago
Trig question easy answer for 15 points
sattari [20]

Answer:

x =  \boxed{10}

Step-by-step explanation:

\sin(60)  =  \frac{x}{12}  \\ x = 12 \sin(60)  \\ x = 12(0.8660254038) = 10.4

4 0
3 years ago
Please help!
Marat540 [252]

Answer:

y= 3(x+5)^2 -4

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Increase £2193.67 by 18.5%
    15·1 answer
  • MATHEMATICS IS THE GATE AND KEY TO SCIENCE- encryption key 1234560
    15·1 answer
  • Mike paid $13 for three books Diego bought 12 books price at the same rate how much did Diego pay for 12 bucks explain your reas
    14·2 answers
  • How do you do this???
    13·1 answer
  • Help plz..And No links!! I repeat No links!!
    11·2 answers
  • PLZ PLZ PLZ HELP MEEE
    8·1 answer
  • How to find the rate in a power function
    15·1 answer
  • Find the value of x
    9·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • Show problem set up for full credit.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!