1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
10

Emily quiz scores for this semester were 82,73,73,91 and 85 what is the

Mathematics
1 answer:
Elanso [62]3 years ago
3 0
The median is 82
The mode is 73
The mean is 80.8
You might be interested in
How to find out the value of the lettered sides
umka2103 [35]

Step-by-step explanation:

  • a

sin 46°= a/12.8

a = sin46° * 12.8 = 9.20

  • b

cos59°=b/16.8

b = cos59°*16.8 = 8.65

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the right prism with height h=14 cm, if the base of the prism is a triangle ∆ABC with side AB = 9 cm and a
LenaWriter [7]

Answer:

378

Step-by-step explanation:

9*6=54 then 54/2=27. fnally 27*14=378

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Felipe fills an aquarium to a depth of 3/5 meters in 7 1/2 minutes.
dem82 [27]

Answer:

2/25 meters per minute.

Step-by-step explanation:

I believe this is right please correct me if I'm wrong.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes. (Use set notation for the domain and ran
Mamont248 [21]

A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes.

We know the formula , Distance = speed * time

Speed is constant and it is 12. So it  is linear

The function becomes d = 12t, x is the t is the time and d is the distance

At the starting point, t=0  and distance d=0

End point , t=45 min = 0.75 hours and distance = 12 * 0.75 = 9

So domain (t) is {x|0}

Range (d) is {y|0}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jack is renting a boat to go fishing with his friends. One rental company charges a fee of $20 plus $13.50 an hour. A second ren
zvonat [6]

Answer:

4 hours of rental

Step-by-step explanation:

y1 = 20 + 13.5x

y2 = 6 + 17x

20 + 13.5x = 6 + 17x

20 - 6 = 17x - 13.5x

14 = 3.5x

x = 4

Costs y1 and y2 are equal on renting for 4 hours

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If Tanø =a/b Find the value of sinø+cosø/sinø-cosø
    15·1 answer
  • Convert 3/11 to a decimal using long division
    9·1 answer
  • What is the range of the function on the graph?
    14·2 answers
  • The microsphere nanoscope is a powerful tool that allows humans to see structures 9 × 10–9 meter in diameter. How is this number
    5·1 answer
  • Kirk finds a dog leash with a price tag of $24 at a pet store.
    10·1 answer
  • I fill an aquarium to a depth of 3/8 meters in 6 minutes. What is the unit rate in minutes per meter?
    10·1 answer
  • What is the prime number 24 16 41 64
    13·1 answer
  • How much money should I save for a big, state to state, road trip?
    14·1 answer
  • Work out the height of a parallelogram of base 10m and area 60m2
    15·2 answers
  • -185 = -5 - 9b<br><br> How to find the answer to this problem above?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!