1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
earnstyle [38]
3 years ago
12

At a store, apples cost $5 for 2 pounds. Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Mathematics
2 answers:
AlladinOne [14]3 years ago
8 0
The ratio would be 5:2
yKpoI14uk [10]3 years ago
4 0
If you want to find the unit rate, it would be 5/2 with 2.5/1 being your unit rate.
You might be interested in
Find the discount savings on a bicycle that originallycosts $230 but is on sale for 40% off. Show yourwork.
ioda

Answer:

You would save 92$

Step-by-step explanation:

Discount = Original Price x Discount 40/100

Discount = 230 × 40/100

Discount = 230 x 0.4

You save = $92.00

Final Price = Original Price - Discount

Final Price = 230 - 92

Final Price = $138.00

Hope this helps

3 0
3 years ago
Using the new unit you have defined, rewrite the debt for years 1900, 1930, 1960, and 2000.
-BARSIC- [3]

Answer:

1789

it is so easy looser

3 0
3 years ago
What is the sum1,000+2,000=
Valentin [98]

Answer:

3000

Step-by-step explanation:

1000 + 2000 = 3000

4 0
3 years ago
What is 362 equal to 126 substracted from r?​
Brut [27]

Answer:

488 = r

Step-by-step explanation:

362 = -126 + r

126 +126

----------------

488 = r

I am joyous to assist you anytime.

4 0
3 years ago
Multiple 3/4 times 16/9
nataly862011 [7]
3/4 times 16/9 is equal to 1 1/3.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • mr. lee had a bag of red beans and a bag of black beans. 20% of the total number of beans were black, and there were 180 ounces
    15·1 answer
  • Brian is ordering books online. He has $100 to spend on the books. Each book costs $7. The shipping charge for the entire order
    6·1 answer
  • 5 less than a number is more than 20
    13·1 answer
  • Multiply (2x+9) (x+3)
    5·2 answers
  • Put in order smallest to largest <br> cups court pint gallons ounces quarts
    11·1 answer
  • What is the result of multiplication of complex numbers -square root 3. +i and<br> (cos y + i sin )?
    9·1 answer
  • The ratio of chocolate to caramel in the candy jar is 4:1. If there are 15 caramels in the candy
    6·2 answers
  • Suppose a system of two linear equations has one solution. What must be true about the graphs of the two equations?
    9·2 answers
  • Solve the equation -2(y-1)=9
    6·2 answers
  • Is this correct if not then can u please help me
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!