1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ne4ueva [31]
3 years ago
15

Please I need to answer this for my finals quiz

Mathematics
1 answer:
Kruka [31]3 years ago
7 0

Answer:

y=18x+27

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Fred buys a binder for $4.50 and six reams of paper. Latasha buys an ink cartridge for $17.50 and four reams of paper. Both spen
kondor19780726 [428]

Answer:

The the price of one ream of paper is $6.5.

Step-by-step explanation:

Here, Let us assume the cost of one ream of paper  = $  m

<u>The money spent by Fred:</u>

The money spent on a  binder  = $4.50

The money spent on 6 ream of papers  =  6 x ( cost of 1 ream )

= 6 x ($m) = 6 m

⇒The total money Fred spent  = Money spent on (binder + 6 ream of papers)  

= 4.50 + 6 m  ....... (1)

<u>The money spent by Latasha:</u>

The money spent on a cartridge = $17.50

The money spent on 4 ream of papers  =  4 x ( cost of 1 ream )

= 4 x ($m) = 4 m

⇒The total money Latasha spent  = Money spent on (cartridge + 4 ream of papers)  

= 17 .50 + 4 m  .... (2)

Also, Both spend the same amount of money

⇒4.50 + 6 m = 17 .50 + 4 m   ( from (1) and (2))

or, 6 m - 4  m= 17. 50 - 4, 50

or, 2 m =  13

or, m = 13/ 2  = 6.5

So, the value of m = $6.5

Hence, the the price of one ream of paper is $6.5.

7 0
3 years ago
Nick walks 8 miles in 3 hours,and braylon walks 16 miles in 6 hours.what is the unit rate per hour
stich3 [128]

Answer: 2.6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the missing step in the given solution to the inequality −x − 10 &gt; 14 + 2x. −x − 10 &gt; 14 + 2x −3x − 10 &gt; 14 ____
Svet_ta [14]

Answer: -3x> 24

Step-by-step explanation:

Given the inequality -x - 10 > 14 + 2x, we need to solve for "x".

We can subtract -2x to both sides:

-2x-x - 10 > 14 + 2x-2x

-3x- 10 > 14 (This step is shown in the exercise)

Now, we can add 10 to both sides:

-3x- 10 +10> 14+10

-3x> 24 (This step is not shown in the exercise)

And finally, divide both sides by -3:

\frac{-3x}{-3}>\frac{24}{-3}

x< -8 (This is shown in the exercise)

Therefore, the missing step is:

-3x> 24

3 0
3 years ago
A customer enters a store and purchases a pair of slippers for 5 dollars. He pays with a 20 dollar bill. The merchant asks the g
Finger [1]

Answer:

he loses 5 dollars

Step-by-step explanation:

5+20=25

25-$20=5

5 0
3 years ago
Can someone help me I’ll give u 20 points
mamaluj [8]

Answer:

#1. X=3 and #2. Y=9

Step-by-step explanation:

Glad i could help, give me a follow, so if you need help with any other question, im here.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 3 2/9 times 1 5/7
    15·1 answer
  • Here are 2 squares A and B The length of the side of square A is 50% of the length of the side of square B
    8·2 answers
  • A rectangular skate park is 60 yards long and 50 yards wide
    7·1 answer
  • Marking City is 5 inches away from Jamming City on the map. What is the actual distance between the two cities?2 in : 35 miles
    12·2 answers
  • You obtain a dataset from a random sample. • You double-checked your dataset, and there were no typos, and no errors. • All cond
    10·1 answer
  • Chen has 4 pizzas to share with his friends. If each person will eat 2/3 of a pizza,how many people can share the pizzas?
    14·1 answer
  • Help, please :)<br><br><br>I really appreciate if you help me with steps as well, thanks! &lt;3​
    10·1 answer
  • Find the value of x that makes the equation true:
    7·1 answer
  • 3. You make a $2500 investment. If the bank pays 3% simple annual
    8·1 answer
  • HELP PLSS ILL GIVE BRAINLESS
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!