a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?
2 answers:
Set a proportion $8/12 bags= x/30 bages 12*2.5=30 8*2.5=20=x Final answer: $20
$240 dollars is the answer
You might be interested in
Answer:81
Step-by-step explanation:
2700 x 0.03
Answer: B, 5.5
Step-by-step explanation:
4+4+4+5+5+6+6+6+6+9=55
55/10=5.5
Answer:
The answer if B. Hope this helps.
Step-by-step explanation:
Answer:
52°i think
Step-by-step explanation:
148°-96°=52°
<span>You will need to weight those balls only twice.
You weight 6 balls, 3 on one side of weight and 3 on another, and other
3 balls you have are in your hand.
Check picture bellow</span>