1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
14

A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Mathematics
1 answer:
iragen [17]3 years ago
7 0

Answer:

The unit price is <u>63 cent</u> per kilogram bag of rice.

Step-by-step explanation:

Given:

A 6-kilogram bag of rice costs $3.80.

Now, to find the unit price.

So, to get the unit price we use unitary method:

If cost of 6 kilogram bag of rice = $3.80.

Then cost of 1 kilogram bag of rice = \frac{3.80}{6}  = \$0.633.

Thus, the unit price is $0.633 per kilogram bag of rice.

Now, according to question we convert the unit price into cent by using conversion factor:

$1 = 100 cent

$0.633 = 0.633\times 100=63.3\ cent.

<em>So, rounded to nearest cent  = 63 cent.</em>

Therefore, the unit price is 63 cent per kilogram bag of rice.

You might be interested in
3x^2+4x-4<br> X-Factor Method
AlexFokin [52]

Answer:

(3x - 2)(x + 2)

6 0
3 years ago
The formula a=6s^2 will calculate the surface area of a cube. suppose you have a cube that has a surface area of 216 square inch
lawyer [7]
216 = 6s^2

can be solved in the following manner.

216/6=s^2
36 = s^2
sqrt(36) = s

flip for better overview

s = 6

the length of each side is 6 inches. :)
4 0
3 years ago
Which diagram shows an angle bisector
maksim [4K]

B

if it is not correct sory

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
State the restrictions on the domain.
mihalych1998 [28]

we know that, denominator ≠ 0

16y² ≠ 0

y ≠ 0 is excluded value.

8 0
2 years ago
Write the equation of the line that passes through the points (-4,-7) and (8,7). Put your answer in fully reduced point-slope fo
Nikitich [7]
Yes u r correct sorry I need pointdjdjfkkcfk
6 0
2 years ago
Other questions:
  • jimmy had 8 boxes with 3 cars in each box. if jimmy wanted to give each of his 4 friends an equal number of cars, how many cars
    11·2 answers
  • Two years ago, Ben borrowed $150 from his brother to buy a CD player. He agreed to pay $15 in interest. What is the simple annua
    7·2 answers
  • Hello please help, thank you&lt;33​
    10·2 answers
  • What is the answer to 3 times one third?
    6·2 answers
  • Help me with this question
    9·2 answers
  • Point Q has coordinates of (x, y). Point
    12·1 answer
  • The alternating current (AC) breakdown voltage of an insulating liquid indicates its dielectric strength. The article "Testing P
    14·1 answer
  • 4(x - 2) = 4x + 10<br> what’s the answer^^
    6·2 answers
  • Can anyone plz help?
    9·2 answers
  • Rick is setting up a model train track that is 5 5/6
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!