1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
4 years ago
14

A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Mathematics
1 answer:
iragen [17]4 years ago
7 0

Answer:

The unit price is <u>63 cent</u> per kilogram bag of rice.

Step-by-step explanation:

Given:

A 6-kilogram bag of rice costs $3.80.

Now, to find the unit price.

So, to get the unit price we use unitary method:

If cost of 6 kilogram bag of rice = $3.80.

Then cost of 1 kilogram bag of rice = \frac{3.80}{6}  = \$0.633.

Thus, the unit price is $0.633 per kilogram bag of rice.

Now, according to question we convert the unit price into cent by using conversion factor:

$1 = 100 cent

$0.633 = 0.633\times 100=63.3\ cent.

<em>So, rounded to nearest cent  = 63 cent.</em>

Therefore, the unit price is 63 cent per kilogram bag of rice.

You might be interested in
Jasmine bought a ticket to the Jets game. She got a 25% discount on her ticket but then had to pay a 10% service fee on the disc
Orlov [11]

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Can we combine a high quality of life with environmental sustainability?
LenaWriter [7]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Is this a function ?
Goshia [24]
I don’t think so, a graph is a function only if the vertical line passes through the graph at one distinct point.

But I’m not exactly sure cus I’m still learning geogebra
6 0
3 years ago
At 3pm, Mikayla’s shadow was 1.2 meters long. Mikayla is 1.7 meters tall. She measures a tree’s shadow to be 7.5 meters. How tal
NeX [460]
2.5 meters is the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Larry made 85% on his exam. If there were 140 questions, how many did he answer correctly
ella [17]

Answer:

119

Step-by-step explanation:

Divided by x and y for total engagement of relationship between two beings of equation.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the following linear function sketch the graph of the function and find the domain and range. y=2/7x-2
    10·2 answers
  • A recipe for pizza dough calls for 3 teaspoons of salt for every 4 cups of flour how many teaspoons of salt will be needed for 2
    7·1 answer
  • ANSWER PLEASE PLEASE PLEASE
    12·2 answers
  • The area of a rectangle is 30 square meters. Find the length and width if the length is 1.45 times the width.
    10·1 answer
  • At a basketball game, a vender sold a combined total of 109 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was 57 more than the nu
    13·1 answer
  • When might the inter-quartile range be better for describing a data set than the range?
    15·2 answers
  • Which of the following BEST supports the idea that Tybalt is a foil to Benvolio?
    6·1 answer
  • Two lines intersect (see image below)
    13·1 answer
  • It is reported in USA Today that the average flight cost nationwide is $445.99. You have never paid close to that amount and you
    10·1 answer
  • Draw and label the circle given by the equation (x - 5 + y + 10 = 6​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!