1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
9

I need help with number 26 too

Mathematics
1 answer:
emmasim [6.3K]3 years ago
3 0
So if one bag has 8 apples and each apple weights 5 ounces then the whole bag weights 40 ounces (8*5).

But now you have 2.5 bags so multiply (8*5) by 2.5.

Expression is 8*5*2.5
You might be interested in
The miller's ate 7 1/2 sandwiches for lunch. There were 2 1/3 sandwiches left. How many sandwiches did tye Miller's originally m
Tresset [83]
I think they made 9 5/6sandwiches

7 1/2= 7 3/6

2 1/3=2 2/6

2 2/6+ 7 3/6= 9 5/6
5 0
3 years ago
A church building fund has invested some money in two ways: part of the money at 7% interest and four times as much at 11%. Find
aliya0001 [1]

Answer: he invested $15000 in part 1 and $60000 in part 2

Step-by-step explanation:

Let x represent the amount of money invested in part one.

Let 4x represent the amount of money invested in part 2 .

Total amount of money invested in part 1 and part 2 is

x + 4x = 5x

The formula for simple interest is expressed as

I = PRT/100

Where

P is the principal or initial amount.

T is the duration in years

R is the number rate.

For part 1

R = 7%

T = 1 year

P = x

I = (x × 7 × 1)/100 = 0.07x

For part 2,

R = 11%

T = 1 year

P = 4x

I = (4x × 11 × 1)/100 = 0.44x

if the total annual income from interest is 7650. This means that

0.44x + 0.07x = 7650 - - - - - - - -2

0.51x = 7650

x = 7650/0.51

x = 15000

Amount invested in part 1 is $15000

Amount invested in part 2 is 4×15000 = $60000

4 0
3 years ago
Convert the following units and rates
Ber [7]
7/1 x 1/.028 = 250 oz
6 0
3 years ago
HELP PLS THIS IS DUE TODAY
Lesechka [4]

Answer: length is 30

Step-by-step explanation:

length times width is area

A= L * W

W= 2/3L

600= L * \frac{2}{3}L

600=\frac{2}{3} L^{2} \\\frac{3}{2} (600)=L^{2} \\900=L^{2} \\30=L

6 0
2 years ago
josie and caitlin share sweets in the ratio 2:7 caitlin has 10 more sweets than josie how many sweets does caitlin have
MaRussiya [10]
Caitlin has 14 sweets.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help for this pleaseee
    11·2 answers
  • Sarah had $263 to spend on nine books. after buying them she had $11 how much did each book cost
    6·2 answers
  • Plzzzzz help,.............
    10·1 answer
  • DISNEY SONG QUIZ FIRST ONE TO GET IT RIGHT GETS BRAINLIEST!!
    8·1 answer
  • Whats the answer to this?
    13·1 answer
  • Hello anyone can do this? Please put answer in points(x,y)
    11·1 answer
  • 2 yd<br> 3.1 yd <br> find the area
    13·2 answers
  • M divided by 6 = 21 so what does m equal
    12·1 answer
  • Use spherical coordinates. Evaluate e x2 y2 z2 dV, E where E is enclosed by the sphere x2 y2 z2
    12·1 answer
  • Someone help me please i don’t know how to do square units
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!