1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
3 years ago
8

Given: ΔABC; b= 10; c = 14, and ∠A = 54°. Find the length of side a to the nearest whole number.

Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]3 years ago
5 0
A² = b² + c² - 2bc cosA
a² = 10² + 14² - 2*10*14 cos54
a² = 100 + 196 - 280 * cos54
a = \sqrt{100 + 196 - 280 * cos54}
a = 11.46

You might be interested in
Whats is the product?<br> (3x+y)(x2+2y+4
ipn [44]

Answer:

3x^{2}+2xy+6xy+12x+4y

Step-by-step explanation:

(3x+y)(x2+2y+4=+2xy+6xy+12x+4y

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
ANSWER QUICK PLS
ankoles [38]

Answer:

Its 2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
You start a search for a buried object by marking the center of a field as (0, 0), with coordinates giving distances in yards. C
pychu [463]

The coordinates to the second spot can be represented by the coordinates

(-12 + 3, 8 -11)

Since we are going 3 yards to the east we would be affecting the x-axis and since we are going east we will need to add 3 yards the x axis of the first spot


11 yards south would be affecting the y- axis negatively. We would need to subtract 11 from the y- axis of the first spot.

the coordinates of the second spot would be

-12 +3 = -9

8 -11 = -3


(-9, -3)



7 0
3 years ago
A supermarket offers a delivery service. If a customer pays $9 per month, each delivery costs just $2. Write an equation that sh
Rzqust [24]

The linear function that models the total cost for x deliveries is:

y(x) = 2x + 9

-------------------

A linear function has the following format:

y = mx + b

In which

  • m is the slope, that is, the rate of change.
  • b is the y-intercept, that is, the value of y when x = 0.

In this problem:

  • Fixed cost of $9 per month, b = 9.
  • Cost of $2 for each delivery, thus m = 2.

The function for the <u>total cost for x deliveries is:</u>

y(x) = 2x + 9

A similar problem is given at brainly.com/question/16270359

4 0
3 years ago
2x = 64 (Enter the X)
Maru [420]

Answer:

x=32

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A freight train and an express train leave towns 390 miles apart at the same time, traveling toward one another. The freight tra
    5·2 answers
  • Write an exponential equation in the form y = abx whose graph passes through points (−3, 24) and (−2, 12). y = 3x y = 3(0.5)x y
    9·1 answer
  • ASAP!!! PLEASEEE!!!
    10·1 answer
  • The square of a number plus the number is 72. Find the number(s)
    10·2 answers
  • Another company offers a rate os $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour
    6·2 answers
  • Choose a random number
    11·1 answer
  • Look at the data.
    6·1 answer
  • The fight time from Boston to London is 6 hours 20 minutes
    10·2 answers
  • The residents of a village want to paint a sign that shows the elevation of their village to the sea. Their altimeter shows +2,1
    15·1 answer
  • How do movement skills in volleyball transfer to tennis?​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!