If Jim was able to convince other partners to go along with his idea, then it is most likely that the beef n beer will could have the ability to gain shares of ownership traded on a stock exchange, it could be same as a corporation because the corporation could provide that. For having a master limited partnership enables Jim to have publicly traded securities, as well as having benefits in terms of the tax.
Answer:
ADDITIONAL REVENUE & ADDITIONAL COST
Explanation:
If Korey has made the decision to bring on an extra hand to help run the store in the afternoons and the new employee will make $435 per month; then there are 2 changes that will happen to the monthly net income
1. Increased Revenue: Since the new employee will be bringing in additional revenue of $435, then the direct impact of that is an increment in the revenue line of the income statement
2. Increased Costs: Secondly, this change will affect Korey's monthly net income in the area of cost because he has to pay the extra hand some sort of monthly salaries which will have a reducing effect on profit.
This question is incomplete, the complete question is;
We will derive a two-state put option value in this problem.
Data: S₀ = 106; X = 112; 1 + r = 1.12. The two possibilities for ST are 149 and 75.
The range of S is 74 while that of P is 37 across the two states. What is the hedge ratio of the put
Answer: the hedge ratio of the put H = - 1/2 ≈ - 0.5
Explanation:
Given that;
S₀ = 106, X = 112, 1 + r = 1.12
Us₀ = 149 ⇒ Pu = 0
ds₀ = 75 ⇒ Pd = 37
To find the Hedge ratio using the expression
H = Pu - Pd /Us₀ - ds₀
so we substitute
H = 0 - 37 / 149 - 75
H = - 37/ 74
H = - 1/2 ≈ - 0.5
Answer:
$44 per case.
Explanation:
If A standard-size box requires 8 board feet of hardwood in the finished product. In addition, 2 board feet of scrap lumber are normally left from the production of one box. Hardwood costs $4.00 per board foot, plus $1.50 in transportation charges per board foot.
Then, To calculate the standard cost of direct materials for the jewelry box, we multiply the direct materials standard price of $4.00 (plus the transportation costs of 1.50 per board foot) by the direct materials standard quantity of 8 feet (8 board feet of hardwood in the finished product) per unit.
The result is a standard direct materials cost of $44 per case.