1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dovator [93]
3 years ago
5

the coordinates of a line segment are (1,6) and (11, -4). what is the length of the line segment? round your answer to the neare

st tenth. a. 7.1 b. 14.1 c. 50 d. 200
Mathematics
1 answer:
ddd [48]3 years ago
3 0
The length of the line segment AB where A(x_A;\ y_A) and B(x_B;\ y_B)

|AB|=\sqrt{(x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2}

We have: A(1;\ 6);\ B(11;-4)

subtitute

|AB|=\sqrt{(1-11)^2+(6-(-4))^2}=\sqrt{(-10)^2+10^2}=\sqrt{100+100}\\\\=\sqrt{100\cdot2}=\sqrt{100}\cdot\sqrt2=10\sqrt2\approx14.1

Answer: b. 14.1
You might be interested in
Please help me thanks
zepelin [54]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which number is a factor of 24 but not a multiple of 6
kifflom [539]
I'd say the answer would be 8. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 6 red marbles and 7 blue marbles. Another bag contains 3 green marbles and 8 yellow marbles. You randomly pick on
telo118 [61]
The answer is a. here’s a picture that hopefully helps explain the reasoning/work

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
200 3. A technician charges $25 per hour plus $50 for a house call to repair home computers. Make a table and a graph to show th
Tju [1.3M]

Recall that for a home visit, the technician charges $50 regardless on the time spent in the repair.

So, to find out the rate, we should calculate the part that depends on the spent time, and the add 50. So for example, we know that the technician spents 1 hour. So, we multiply 1 times 25 and then add 50. So, 25*1 + 50 = 75, which is the rate for a 1-hour repair.

So, in general, if we know that the number of hours is x, we multiply x times 25 and then add 50. Then a table would like this:

x 25*x 25*x +50

1 25 75

2 50 100

3 75 125

4 100 150

Note that as the time increases by one hour, the fare increases by 25. This is an example of a direct variation, since as the independent variable increases (t

6 0
10 months ago
If Sandy's cookie recipe calls for 1/3 cup of brown sugar and she increases it to 2/9, how much brown sugar does she use?
expeople1 [14]
If you divide 9/2 you receive 4.5. Tho when you divide 1/3 you get .33333 (repeated), so now you know that both the fractions do not correlate. Now the 'multiples' of 1/3 are 2/ 6, 3/9, 4/12, 5/15, 6/18, 7/21 and so on. If you do the 'multiples' of 2/9 you get 4/18, 6/27. The common factors are 4/18 and 6/18. So know you know that Sandy is using 2/18 (or 1/9) cups more of sugar.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Calculate the average rate of change over the interval 2
    6·1 answer
  • Classify 3x^5-8x^3-2x^2+5 by number of terms.<br><br> Please show steps?
    8·1 answer
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Y=15x+500 what is the answer for y?
    15·1 answer
  • Help me baecuase i need help on thios
    7·2 answers
  • Sheila walked 7.7 km to the library, if 1 mile = 1.6 km, about how many miles did she walk?
    11·2 answers
  • In March 2012, film director James Cameron climbed inside the Challenger Deep and descended into the deepest part of the Pacific
    8·1 answer
  • Please help me solve my problem!!!
    15·1 answer
  • List the angles of the triangle in order from smallest to largest. In triangle Upper A Upper C Upper B, line segment Upper A Upp
    9·1 answer
  • Eighty percent of a roof, or 2800 square feet of the roof, has been re-shingled.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!