1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
3 years ago
6

Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?

Mathematics
2 answers:
Bond [772]3 years ago
8 0

Answer:

0.502513 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

divide 1/2 pound and 1.99 by 1.99 to get the answer

swat323 years ago
6 0

Answer:

im not sure i wish i can help but goodluck

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write an expression that represents the volume of a rectangular-shaped box with a length 3 inches less than its height and a wid
slava [35]

Answer: h(h-3)(h+4)  

Step-by-step explanation:

To find the volume of rectangular-shaped box  we will have to multiply the length by the width by the height.

Given the statements  we can determine the  length with the equation

L = h -3  where l is the length and h is the height.

the width can also be represent by the equation

w = h + 4        

The height is is h and the length is h- 3  and the width is also h+4  so the expression will be    h(h-3)(h+4)

8 0
3 years ago
Math experts ONCE AGAIN :)<br> giving brainly!!
Paladinen [302]

Answer:

A) $49

Step-by-step explanation:

There are two ways to solve this problem. You could either calculate the net change by adding up the values in the table and then adding that to the initial amount, or you could individually add every change in price to the initial amount. I'm going to go with the first way, as I find it to be quicker, but both methods work equally well.

We know that the stock was worth $52 on Monday morning. From the table, the net (or overall) change in the stock over the course of the week is:

-2 + 1 + 3 - 1 - 4 = -3

Therefore, the stock's price decreased by $3 over the week, and because the stock's original price was $52, we know it is now worth 52 - 3 = $49. Hope this helps!

6 0
3 years ago
Mary takes a sightseeing tour on a helicopter that can fly 450 miles against a 35 mph headwind. In the same amount of time it ca
monitta

Answer:

V = 160mph

Step-by-step explanation:

We need to start from the formula of speed: V=d/t

We have two travels, with and against the wind, both done in the same time.

Clearing t from the formula, we will have: t=d/V2

450miles/V-35mph (speed of the wind is subtracted)

702miles/V+35mph (speed of the wind is subtracted)

Now, we find V:

450miles/V-35mph = 702miles/V+35

450*V+35 = 702*V-35

450V+15,750 = 702V-24,570

702V-450V = 15,750 + 24,570

252V = 40,320

V = 40,320/252

V = 160mph

5 0
3 years ago
A businessman is required to collect a 5% sales tax. One day he collected $281 in taxes. Find the total amount of sales he made
malfutka [58]
I don't fully understand the question but I hope this helps...

I believe this would mean he made $1405 that day.
3 0
3 years ago
Simplify 5+6(7-3)45•9
Olin [163]

Answer:

9725

Step-by-step explanation:

5+6(4)*45*9

5+6(4)*405

5+24*405

9725

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Visitors enter the museum through an enormous glass entryway in the shape of a tetrahedron. The figure shows the dimensions of t
    5·1 answer
  • Identify the coordinates of the midpoint of AD, which has endpoints A(3,−2) and D(−5,4).
    5·1 answer
  • One of the most spectacular and least known hummingbirds is the Marvelous Spatuletail, Loddigesia mirabilis, found in only in a
    13·1 answer
  • What are the decimals 7.55, 7.8, 7.505, and 7.5531 in order from least to greatest
    5·1 answer
  • 3. While surfing the Internet, you find a site that claims to offer "the most
    12·1 answer
  • 2 Simplify the expression by using the distributive property and combining like terms: 4p + 5(p + 6) :
    12·1 answer
  • Rectangular tank is 100 m long 30 cm wide and 12 CM deep the volume of a liquid it will hold is​
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to (2p + 4) (2p - 4)?
    15·2 answers
  • What is the equation in standard form of the line y = 19x + 5?<br> i am doing a test. thank you.
    10·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!<br> Solve for X in Parallelogram HGFE.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!