1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brut [27]
3 years ago
9

It takes Mara 50 minutes to walk to her friend’s house 1 2/3 mikes away. What is her walking pace in miles per hour

Mathematics
1 answer:
kipiarov [429]3 years ago
4 0
Let w be Mara's walking pace. Then:
5/6w=5/3 hrs
w=6/5*5/3=2 mph
☺☺☺☺
You might be interested in
I WILL GIVE YOU BRAINLIEST
Mila [183]
The probability of picking blue is stated as 2/10 which can be reduced to 1/5
 
 multiply the number of times they pick a marble ( shown as 200) by the probability of picking a blue one ( 1/5)

200 x 1/5 = 200 / 5 = 40

Quinn can expect to pick blue 40 times

3 0
3 years ago
9+3.5g=11-0.5g solve for g
Tanzania [10]

Answer:

g = 1/2

Step-by-step explanation:

Step 1: Add 0.5g to both sides

9 + 4g = 11

Step 2: Subtract 9 from both sides

4g = 2

Step 3: Divide by 4 on both sides

g = 2/4

Step 4: Simplify

g = 1/2

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of this line?
galina1969 [7]
The answer should be 1
4 0
3 years ago
Plane STL and plane Z would intersect at VTX. True or False?
diamong [38]
<span>False i believe i think</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can I find the volume of L shape blocks
Anvisha [2.4K]
The formula for volume is length multiplied by width multiplied by height
I hope this helps sorry if it doesn't :)
8 0
4 years ago
Other questions:
  • What isthe vertical line test​
    13·2 answers
  • A running track in the shape of an oval is shown. The ends of the track form semicircles.What is the perimeter of the inside of
    6·2 answers
  • Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?
    13·1 answer
  • What is the value of x?
    14·1 answer
  • [WILL MARK BRAINLIEST] How are logarithms used in the “real world?”
    6·1 answer
  • Mrs. Okafor had $475 in her savings account. Each year, the value of the savings account increases
    6·1 answer
  • $2.99 for 17 lb<br> What the answer
    6·1 answer
  • What is Y=-2x+50 graphed
    12·1 answer
  • How many solutions are there to the equation below
    5·1 answer
  • Name the Solid.<br> What is the VOLUME of the solid?<br> Round to the nearest tenth if necessary.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!