1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
3 years ago
7

Jessie's daughter went to Target and bought $1 or $2 items from the One Spot area. She wants to spend less than $20 at Target

Mathematics
2 answers:
jenyasd209 [6]3 years ago
6 0
She can buy 20 $1 items or 10 $2 items or a mixture of both.
OverLord2011 [107]3 years ago
5 0

She can buy 20 1$ items, or 10 $2 items, at most

You might be interested in
Simplify this expression (5)^ -5 (5)^ 7 please explain how you got the answer
Rina8888 [55]

Answer:

( {5}^{ - 5} ) \times ( {5}^{7} ) \\  \\  \frac{ {5}^{7} }{ {5}^{5} }  =  {5}^{7 - 5}  =  {5}^{2}

the answer is b. 25

3 0
3 years ago
Please help me out!!!
sesenic [268]

Answer:

6 to the second is 36 and 2 to the second is 4

Step-by-step explanation:

Both of those combined would equal 40. Are you looking for the algebraic expression, or is this good enough? Let me know! Bya!

5 0
3 years ago
How do I find the exact product of 379 & 8?
xxMikexx [17]
Product means the result you get after multiplying. So you have to multiply the two numbers. 379*8 = 3032
5 0
3 years ago
Pls help me with math ASAP
Vladimir79 [104]
C. Supplementary
This means their angles add up to 180° which is a straight line
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT!!!!!
VikaD [51]

Answer:

A) 240 m^3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Samuel is saving to buy a watch that costs 169 this is $48 more than 4 times what he saved last month how much did he save last
    5·1 answer
  • The amount people who pay for electric service varies quite a bit, but the mean monthly fee is $168 and the standard deviation i
    5·1 answer
  • Find the unit rate.
    11·1 answer
  • What are the factors of 6
    10·2 answers
  • What is the standard form of (2-4i)(3+5i)/(3+i)?
    7·2 answers
  • Jarod bought 8 yards of ribbon.He needs 200 inches to use to make curtains. How many inches of ribbon does he have?
    8·1 answer
  • A rectangular region is removed from another rectangular region to create the shaded region shown below. Find the area of the sh
    13·1 answer
  • I’ll mark you brainliest pls
    11·1 answer
  • Help fast!!! (gives extra points)
    13·1 answer
  • Denise used blocks to model the following situation. How can Denise use her model to find the number of trucks the dealer sells
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!